روش های جلوگیری از کمر درد هنگام اسباب کشی

5/5 - (1 امتیاز)

روش های جلوگیری از کمر درد هنگام اسباب کشی

جابجایی و تغییر محل زندگی و کار همواره یکی از مهم ترین دغدغه های بسیاری از افراد بوده است. اسباب کشی و حمل اثاثیه، بسته بندی لوازم، حمل و نقل، نظافت، عدم اطلاع از اصول حمل و نقل و …. از جمله مواردی است که می تواند به کمر و ستون فقرات افراد کم تجربه آسیب جدی وارد کند. حمل لوازم خانگی به خصوص لوازم خانگی سنگین مانند ماشین لباسشویی، یخچال، ماشین ظرفشویی و … کار بسیار دشواری است زیرا حجم و وزن زیادی دارند و اگر فرد تجربه کافی نداشته باشد می تواند به بدن آسیب برساند. علاوه بر خسارات مالی به بدن خودش نیز آسیب وارد کند درادامه باربری خونه بار نگاهی دارد به ملزومات حمل کالا و تمامی مواردی که از کمردرد در حین اسباب کشی جلوگیری می کند.

مهم ترین نکات در هنگام اسباب کشی

به طور کلی هر کاری که به صورت غیر اصولی انجام شود (مانند نشستن نامناسب، راه رفتن نامناسب و …) می تواند باعث آسیب به اعضای بدن انسان شود. اگرچه این عادات غلط در دراز مدت می توانند به اندام ها آسیب بزنند، اما فعالیت هایی هستند که می توانند باعث آسیب فوری اندام شوند.

حرکات نامناسب هنگام حمل اثاثیه و لوازم خانگی می تواند باعث آسیب جدی به کمر و ستون فقرات شود. برخی از مهم ترین نکاتی که برای پیشگیری از کمردرد هنگام حرکت باید در نظر گرفت به شرح زیر است:

حمل و نقل و اسباب کشی را به افراد ماهر و با تجربه بسپارید

هر چقدر هم که انسان قوی باشد، اما تجربه کافی در حمل و جابجایی اشیا نداشته باشد، ممکن است آسیب ببیند. نیروهایی که به حمل و نقل مشغول هستند و در حمل و نقل کالاهای خانگی متخصص هستند، به اندازه کافی آموزش دیده اند و تجربه زیادی دارند این افراد تجربه کافی و لازم برای حمل اشیا را دارند و می توانند این کارها را بدون آسیب مالی و جانی انجام دهند. بهترین کار برای جلوگیری از کمردرد هنگام جابجایی و اسباب کشی این است که کار را به افراد متخصص بسپارید.

برای جلوگیری از کمردرد اجسام سنگین را به تنهایی جابه جا نکنید

برای جلوگیری از کمردرد اجسام سنگین را به تنهایی جابه جا نکنید

بهترین راه برای بلند کردن و جابجایی لوازم خانگی به خصوص وسایل حجیم و سنگین کمک گرفتن از دیگران است. همانطور که گفته شد جابجایی اجسام سنگین می تواند مشکلاتی مانند کمردرد در هنگام اسباب کشی ایجاد کند، بنابراین برای حمل و بلند کردن اجسام سنگین باید از دوستان کمک گرفت. وقتی دو یا چند نفر به طور همزمان یک وسیله را جابجا می کنند، وزن آن تقسیم می شود و فشار زیادی به فرد خاصی وارد نمی شود و در نهایت احتمال آسیب کمتر خواهد بود.

استفاده از زانوها برای بلند کردن اجسام

به طور کلی جابجایی و بلند کردن وسایل و اجسام سنگین باید توسط افراد با آمادگی جسمانی خوب انجام شود و توصیه می شود قبل از حمل اجسام بدن فرد را گرم کرده تا مشکلی ایجاد نشود. بسیاری از افراد از قسمت پایین کمر خود برای بلند کردن اجسام سنگین استفاده می کنند در حالی که این یک اشتباه بسیار بزرگ است و می تواند آسیب های جبران ناپذیری به کمر و ستون فقرات وارد کند.

برای بلند کردن اجسام سنگین باید از زانوها کمک گرفت زیرا انعطاف پذیری بیشتری دارند و از آسیب به کمر جلوگیری می کنند. در واقع روش اساسی انجام کارها به این صورت است که فرد ابتدا روی زانوهای خود می نشیند و سپس آنها را بلند می کند.

استفاده از دالی مبلمان و تجهیزات کمکی برای جلوگیری از کمردرد هنگام اسباب کشی

امروزه ابزارهای مختلفی برای آسان کردن کار برای افراد وجود دارد. دالی های مبلمان چرخ های متحرکی هستند که می توانند به مردم در حمل و نقل لوازم کمک کنند. این چرخ ها جابجایی وسایل را برای افراد آسان می کند و از آسیب های کمر و بدن جلوگیری می کند. این چرخ ها برای حمل و جابجایی یخچال، ماشین لباسشویی، کمد، مبلمان، ماشین ظرفشویی و سایر اجسام سنگین بسیار کاربردی و مفید هستند.

برای جلوگیری از کمردرد، نکات و قوانین حمل بار را رعایت کنید

همانطور که گفته شد افراد هنگام جابجایی و نقل مکان باید نکات و قوانین مختلفی را رعایت کنند و در حین اسباب کشی  از کمردرد اجتناب کنند. علاوه بر نکاتی که در قسمت قبل ذکر شد، می توان به موارد دیگری نیز اشاره کرد که از آسیب جسمی به افراد جلوگیری می کند. نکات برجسته شامل موارد زیر است:

قبل از جابجایی تجهیزات، مطمئن شوید که در بسته بندی محکم بسته بندی شده است تا در حین حمل و نقل به خوبی متعادل شود.

قبل از اینکه بخواهید اجسام را بردارید، وزن آنها را تخمین بزنید و اگر نمی توانید آن را حمل کنید، از دوستان خود کمک بخواهید.

سعی کنید وسایل را تا حد امکان به بدن خود نزدیک کنید. هرچه تجهیزات از بدنه دورتر باشد، پشتیبانی و حمل آن دشوارتر است و احتمال آسیب رساندن به بدن بیشتر می شود.

قبل از جابجایی اجسام سعی کنید نحوه درست خم کردن و بلند کردن اجسام را بیاموزید و قبل از جابجایی اشیا به خوبی نرمش کرده تا بدن آمادگی لازم را داشته باشد.

سعی کنید وزن اجسام را روی عضلات خود قرار دهید نه فشار وزن اجسامی که روی ستون فقرات می افتند.

توجه به مرکز ثقل بدن و لوازم جانبی و هماهنگی آنها می تواند به فرد کمک کند که آنها را راحت تر حمل کرد.
هنگام حمل و جابجایی اجسام سنگین، سر خود را خم نکنید و به زمین نگاه نکنید و سعی کنید به جلو نگاه کنید تا آسیب و فشار کمتری به کمر شما وارد شود.

سخن پایانی

جلوگیری از کمردرد هنگام اسباب کشی بسیار مهم است، زیرا خسارات مالی قابل جبران است اما صدمات جانی می تواند تا آخر عمر همراه فرد باشد. استفاده از شرکت باربری که در باربری خونه بار و نیروهای متخصص و حرفه ای آنها برای جابجایی و حمل بار می تواند یکی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از خسارات مالی و جانی باشد. همچنین افرادی که شخصاً وسایل حمل می کنند باید سعی کنند قوانین و توصیه ها را رعایت کنند و تا حد امکان وسایل سنگین را به تنهایی بلند نکنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *