چطور یخچال مرتب تری داشته باشیم؟

Rate this post

چطور یخچال مرتب تری داشته باشیم؟

یخچال یکی از مهم ترین قسمت های آشپزخانه است. یخچال مکانی برای نگهداری مواد غذایی فاسد شدنی است که ارتباط مستقیمی با سلامت و بهداشت خانواده دارد. بنابراین، چندین روش مناسب برای داشتن یک یخچال مرتب تر وجود دارد؟ کارهایی وجود دارد که با انجام دقیق و اصولی آنها می توانیم به یخچالی تمیز و مرتب دست پیدا کنیم.

جایگاه یخچال در اصول خانه داری

یکی از شروط اساسی خانه نظافت و تمیز نگه داشتن یخچال است. یخچال در واقع مرکز نگهداری مواد غذایی فاسد شدنی است و ارتباط مستقیمی با سلامت و بهداشت اعضای خانواده دارد. داشتن یک یخچال تمیز و مرتب می تواند مواد غذایی را برای مدت طولانی تری حفظ کند. درجه حرارت و درجه یخچال نیز برای ماندگاری و نگهداری مواد غذایی بسیار مهم است. بنابراین برای جلوگیری از رشد باکتری ها و میکروب ها در یخچال باید دمای یخچال را متناسب با هر فصل از سال تنظیم کرد. هر قسمت از یخچال اعم از قفسه ها، کشوهای یخچال، درب یخچال از نظر دما (سردترین و گرمترین نقاط دمایی) متفاوت است. بنابراین از هر قسمت یخچال برای نگهداری مواد غذایی خاص استفاده می شود. همچنین داشتن یخچالی مرتب و تمیز که چیدمان منظم و اصولی داشته باشد نه تنها امکان دسترسی آسان و راحت به هر غذایی که در یخچال چیده می شود را به انسان می دهد، بلکه حس بسیار خوبی نسبت به تمیزی و مرتب بودن یک یخچال به انسان می دهد. در این مقاله به شما نشان می دهیم که چگونه با روش های مختلف یخچال تمیزتری داشته باشید.

روش های مختلف اینکه چطور یخچال مرتب تری داشته باشیم؟

یکی از مهم ترین و بهترین پاسخ ها به این سوال که چگونه یخچالی تمیزتر داشته باشیم؟ توجه به چیدمان و ترتیب قرار دادن اشیا و مواد غذایی در یخچال حائز اهمیت است. چیدمان غذا باید اصولی باشد تا علاوه بر افزایش عمر و ماندگاری غذا، به راحتی و به سرعت به هر غذایی که می خواهیم دسترسی داشته باشیم. از آنجایی که هر قسمت از یخچال دارای نقاط داغتر (مانند طبقات روی درب داخلی یخچال و طبقات بالایی یخچال) و نقاط سردتر (طبقه میانی و پایینی یخچال) است، با چیدمان مواد غذایی بر حسب آنکه کدام یک از مواد غذایی در کدام طبقه از یخچال باید قرار داده شوند، باعث افزایش ماندگاری و سلامت مواد غذایی در یخچال می شود. همچنین برای دسترسی آسان و راحت به هر ماده غذایی، بهترین روش این است که هر ماده غذایی که بسته بندی می کنیم اعم از سبزیجات، حبوبات پخته، گوشت و … را با نام آن ماده غذایی برچسب گذاری کنیم.

نگهداری مواد غذایی

سعی کنید در پایان هر ماه یخچال خود را تمیز کنید. این روش مفیدی برای داشتن یخچالی تمیزتر است بنابراین برای داشتن یخچالی مرتب و تمیز ابتدا باید تمامی محصولات غذایی و همچنین وسایل و لوازم جانبی یخچال قابل جداسازی از یخچال مانند قفسه ها، سینی های هر طبقه، کشوها، ظروف قرص، سینی ها و جا تخم مرغ و… را جدا کنید  آنها را در سینک ظرفشویی قرار دهید و به طور کامل و مرتب با مواد شوینده ماشین ظرفشویی بشویید. پس از شستن و خشک کردن تمامی لوازم جانبی یخچال، آنها را به طور مرتب و تمیز در جای خود قرار دهید. (در هنگام تمیز کردن و مرتب کردن قفسه ها و طبقات داخلی یخچال، سیم یخچال از پریز جدا شده باشد).

از آنجایی که هر یخچال دارای قفسه است و هر قسمت از طبقات یخچال دارای دمای مشخصی است، بهتر است هر قفسه یا طبقه ای را برای نگهداری یک سری مواد غذایی در نظر بگیرید.

قفسه بالای یخچال یکی از نقاط داغ یخچال است. بنابراین برای نگهداری غذاهایی که آماده مصرف هستند یا از شب قبل در یخچال گذاشته اید مناسب است.

خنک ترین و پایدارترین قسمت یخچال، لایه میانی یخچال است. از این قسمت میانی برای نگهداری مواد غذایی که می خواهید مدتی در یخچال نگهداری کنید استفاده می شود. محصولات غذایی مانند گوشت خام، شیر، تخم مرغ و غیره باید در این طبقه نگهداری شوند.

قفسه های پایینی یخچال نیز جزو سردترین قسمت های یخچال هستند. به همین دلیل است که قفسه های پایینی یخچال بهترین مکان برای نگهداری طولانی مدت گوشت و مرغ تازه است. همچنین می توانید بسته بندی سبزیجات را که متناسب با هر فصل سال تهیه و بسته بندی کرده اید در یکی از قفسه های پایین یخچال قرار دهید.

یخچال مرتب و تمیز داشتن

یخچال مرتب و تمیز داشتن

آیا می توانید بگویید چگونه یخچال منظم تری داشته باشم؟ بله، با دانستن درجه حرارت هر بخش یا طبقه یخچال می توانیم در سالم نگه داشتن مواد غذایی و افزایش عمر مفید آن موثر باشیم.

چگونه یخچالی تمیزتر داشته باشیم؟ توجه به کشوهای یخچال بسیار مهم است. وجود کشو علاوه بر نظم از شلوغی و نامرتب شدن یخچال جلوگیری می کند. یخچال ها علاوه بر قفسه ها یا طبقه بندی شیشه ای که دارند به کشوهای مواد غذایی نیز مجهز هستند. این کشوها به دو قسمت مجهز شده اند که هر کدام در زیر طبقه دوم قرار دارند که با باز کردن یخچال به راحتی قابل دسترسی است. این کشوی غذا معمولاً برای نگهداری پنیرهایی مانند پنیر صبحانه، پنیر چدار و… استفاده می شود. همچنین از کشوی دیگری برای نگهداری و قرار دادن گوشت هایی مانند سوسیس، کالباس، همبرگر و … استفاده می شود.

اکثر یخچال ها به کشوهایی برای مواد غذایی مرطوب دار مجهز هستند. این کشوهای مرطوب ما را به سمت  بهتر وبا کیفیت تر اینکه، چگونه یخچال مرتبتری داشته باشیم؟ راهنمایی و کمک می کند. کشوهای مواد غذایی مرطوب دارای درجه رطوبت بالایی هستند. بنابراین برای نگهداری برخی مواد غذایی مناسب هستند. اساساً از این کشوهای مرطوب برای نگهداری سبزیجات و میوه هایی استفاده می شود که کمتر از یک هفته قابل استفاده هستند. لازم به ذکر است که یکی از اصول خانه داری این است که پس از خرید میوه ها و سبزی ها تمیز شوند و پس از خشک شدن در کشوهای یخچال نگهداری شوند. اما سعی کنید تا حد امکان از ظروف در بسته یا کیسه های زیپ دار برای نگهداری و افزایش ماندگاری سبزیجات و میوه ها استفاده کنید. چگونه می توان یخچال منظم تری داشت؟ باید گفت که دانستن این نکته که سبزیجات برای نگهداری در یخچال به رطوبت بیشتری نسبت به میوه ها نیاز دارند، یکی از مهمترین اصول نگهداری مواد غذایی است، سبزیجات و میوه جدا و هر کدام را در کشوی جداگانه نگهداری کنید. اگر یخچال شما امکاناتی مانند کشو برای نگهداری مواد غذایی مرطوب ندارد و از نوع ساده است، بهتر است کشو را برای نگهداری سبزیجات اختصاص دهید، درب کشو باید کاملا بسته باشد تا از خروج هوا جلوگیری شود. یا اگر از میوه استفاده و نگهداری می کنید، سعی کنید در کشوی میوه را به طور کامل نبندید تا رطوبت کمتر شود.

بسته بندی منظم و دقیق مواد غذایی

بسته بندی منظم و دقیق مواد غذایی

یکی از مهم ترین نکات مهم در مورد اینکه چگونه یخچالی مرتب تری داشته باشیم؟ درب داخلی یا قفسه های کناری درب یخچال. این قسمت از یخچال مانند قفسه بالای یخچال یکی از داغ ترین قسمت های یخچال است. بنابراین در این قسمت از یخچال می توانید از غذاهایی استفاده کنید که در دمای بالا یا گرم ماندگاری خوبی دارند. درب داخلی یخچال طبقه بندی شده و هر قسمت برای نگهداری بخشی از مواد غذایی طراحی شده است. به عنوان مثال، درب یخچال از یک لایه باریک تشکیل شده است که برای نگهداری و قرار دادن تخم مرغ استفاده می شود. این لایه معمولا در بالای درب یخچال نصب می شود. برای تمیز و مرتب نگه داشتن قفسه تخم مرغ، از قرار دادن تخم مرغ های شکسته یا تاریخ مصرف گذشته در یخچال خودداری کنید.

از قسمت های پایینی قفسه های درب یخچال نیز می توان برای نگهداری و نظم دهی سس ها، ادویه ها و انواع نوشیدنی ها استفاده کرد. همچنین می توانید بخشی از درب داخلی یخچال را برای نگهداری اقلام صبحانه مانند خامه، کره، مربا، آبمیوه و داروهای گیاهی کنار بگذارید.

در نهایت باید پذیرفت که چگونه یخچال منظم تری داشته باشیم؟ یا اینکه وجود یک یخچال تمیز و مرتب به سلیقه بانوی خانه بستگی دارد. تمیزی و چیدمان مناسب و منظم اقلام و مواد غذایی در یخچال، علاوه بر سهولت و دسترسی آسان برای یافتن هر گونه غذای ضروری، حس نظم، تمیزی و سلامتی را به فردی که درب یخچال را باز می کند منتقل می کند.

جهت اسباب کشی به صفحه اصلی باربری خونه بار مراجعه فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *