تمیز کردن لمینت

Rate this post

لمینت چیست؟

امروزه برای تزیین و بازسازی خانه از کفپوش های متنوع و بسیار زیبا استفاده می شود. کفپوش ها با توجه به نوع و کیفیتشان کاربردهای متفاوتی دارند. کفپوش لمینت یکی از پرکاربردترین و مقرون به صرفه ترین گزینه های کفپوش است. کفپوش های لمینت دارای ظاهری طبیعی از جنس چوب هستند که علاوه بر زیبایی و جذابیت، طول عمر و دوام بالایی دارند و به راحتی با قیمت بسیار مناسب و ارزان تر از کفپوش های چوبی نصب می شوند. کفپوش لمینت در واقع از لایه های فشرده چوب و سایر مواد با هم ساخته و تولید می شود. لمینت اگرچه ساده و راحت است، اما تمیز کردن آن بسیار آسان و سریع است. برای تمیز کردن لمینت می توانید از روش های بسیار ساده ای استفاده کنید که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

تمیز کردن لمینت

بسیاری از افراد تصور می کنند که می توانند سطوح لمینت را با روش های معمول تمیز کردن سطوح سنگی و سرامیکی تمیز کنند. این روش دلیل اصلی تاب برداشتن لمینت ها پس از نصب کوتاه مدت می باشد. پارکت لمینت ها به آب و مواد شیمیایی حساس هستند و نحوه تمیز کردن لمینت قطعا با کفپوش های سنگی و سرامیکی که کاملاً در برابر آب و رطوبت مقاوم هستند متفاوت است.

مهم نیست که چقدر برای حفظ پارکت لمینت خود تلاش می کنید، باز هم هر از چند گاهی باید آن را تمیز کنید و هیچ راهی برای دور زدن آن وجود ندارد. بنابراین چاره ای جز درک ساختار لمینت، یافتن نقاط ضعف آن و یادگیری نحوه برخورد صحیح با آن وجود ندارد. نظافت پارکت لمینت تنها بخشی از مراحل نگهداری لمینت می باشد.

باید و نبایدهای تمیز کردن لمینت کف

اساسی ترین نکته ای که در مراقبت از پارکت لمینت باید در نظر داشت جلوگیری از ریختن مایعات بر روی سطح آن است. به عبارت دیگر، پیشگیری بهتر از درمان است. عامل اصلی که می تواند برای شما مشکلات زیادی ایجاد کند رطوبت است. لمینت ها ساختاری لایه ای دارند و از 4 لایه اصلی تشکیل شده اند. لایه های لمینت به ترتیب لایه اولی ،پرینت، مغزی (HDF) و لایه بالانس هستند. مهمترین لایه لمینت لایه مغزی است که از فیبر با چگالی بالا ساخته شده است. این لایه به دلیل اینکه محصولی چوبی است به آب و رطوبت حساس است. برای محافظت از آن، آن را در مرکز لایه ها قرار دادند. به این ترتیب امکان ورود رطوبت از کف با لایه بالانس و از سطح با لایه اورلی و پرینت کاهش می یابد. با این حال، همچنان امکان ورود مایع از درزهای بین کاشی ها و همچنین از سطح وجود دارد. لایه های محافظ فقط سرعت نفوذ مایع را کاهش می دهد و هرگز احتمال آن را به صفر نمی رساند.

به همین دلیل نمی توان ادعا کرد که لمینت های برندهای معروف کاملا ضد آب هستند. زیرا این گفته معمولا با خصوصیات ذاتی لمینت در تضاد است. هنگام تمیز کردن لمینت، اصلی ترین عاملی که باید در نظر گرفت کاهش میزان و زمان تماس رطوبت با سطح است. با رعایت همین نکته ساده می توانید از عمر مفید لمینت بهره کامل ببرید. در زیر درباره نکات نگهداری لمینت بیشتر بدانید.

جاروبرقی

استفاده از جاروبرقی قبل از نظافت پارکت لمینت یکی از اقدامات مفید و ضروری است. در واقع با استفاده از جاروبرقی گرد و غبار را از روی سطح پاک می کنید و اجازه نمی دهید تا به عمق لایه های زیرین نفوذ کند. به همین دلیل قبل از شروع به تمیز کردن لمینت با دستمال مرطوب، حتما گرد و غبار سطح را با جاروبرقی پاک کنید.

پیشگیری

همیشه مراقب مواد ریخته شده مانند پارافین شمع، هرگونه جوهر، آدامس و هر چیزی که باعث ایجاد لکه های دائمی روی سطح کفپوش لمینت می شود باشید. از بین بردن چنین لکه هایی کار ساده ای نیست. با این حال، اگر این اتفاق بیفتد، می توانید بلافاصله با با مواد شوینده مخصوص پارکت لمینت لکه ها را پاک کنید. می توانید هم از یک تکه یخ برای از بین بردن لکه های پارافین یا شمع استفاده کنید. متوجه خواهید شد که لکه به راحتی با یک وسیله کارتی شکل پاک می شود.

شوینده مناسب

برای تمیز نگه داشتن لمینت توصیه نمی شود از شوینده های معمولی حاوی ترکیبات شیمیایی و آمونیاک استفاده کنید. حتی صابون ها و پودرهای شوینده نیز برای این منظور مناسب نیستند زیرا حاوی آنزیم هستند. اگرچه برخی افراد اصرار دارند که از پاک کننده های طبیعی مانند سرکه و جوش شیرین استفاده کنند، اما این مواد همچنین می توانند لایه محافظ را از بین ببرند. بنابراین بهترین راه برای تمیز کردن پارکت آب و محلول های تمیز کننده مخصوص لمینت است.

شوینده مناسب

دستمال مخصوص

هنگام تمیز کردن پارکت لمینت هرگز از طی و پارچه ضخیم استفاده نکنید. این دستگاه ها منجر به آسیب به لایه بیرونی و در نتیجه ایجاد خراش روی سطح لمینت می شود. برای نظافت پارکت فقط استفاده از پارچه  های نرم و نخی یا دستمال های نانو است.

براق کننده مناسب

برای براق کردن و تمیز کردن سطح از هیچ نوع براق کننده ای که در بازار به فروش می رسد استفاده نکنید و حتماً از فروشگاهی که کفپوش را خریداری می کنید در مورد آن سوال کنید. در واقع بهتر است بگوییم بهترین پاک کننده لمینت همان پاک کننده ای است که سازنده آن لمینت ارائه می دهد. در برخی موارد که پارکت  براقیت خود را از دست می دهد، استفاده از واکس مخصوص پارکت توصیه می شود.

دمای مناسب آب

برای تمیز کردن کف لمینت از آب خیلی داغ استفاده نکنید. دمای آب باید ولرم باشد و پس از تمیز کردن سطح، سریعا آن را با پارچه نخی کاملا خشک کنید. دلیل این امر این است که حتی اگر از کفپوش ضد آب استفاده کرده باشید، در نهایت 24 تا 72 ساعت در برابر آب مقاومت می کند. مایعات ریخته شده اگرچه کم است، اما به داخل درز بین لمینت ها نفوذ می کند، باعث کاهش عمر مفید آن می شود.

جهت اسباب کشی به صفحه اصلی باربری خونه بار مراجعه فرمایید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *