پاک کردن لکه چربی روی هود آشپزخانه

Rate this post

پاک کردن لکه چربی روی هود آشپزخانه

خانه داری یکی از پر مشغله ترین شغل هاست. بهداشت و نظافت آشپزخانه یکی از مهمترین ارکان خانه است. داشتن یک آشپزخانه مرتب و تمیز نیاز به هود مناسب و تمیز دارد. هود مرکز اصلی جمع آوری چربی و کثیفی است. به همین دلیل روش های مختلفی برای از بین بردن لکه های چربی روی هود آشپزخانه وجود دارد.

تمیز کردن هود آشپزخانه

خانه داری یکی از مهم ترین وظایف یک زن خانه دار است. نظافت و تمیز نگه داشتن خانه، وسایل آشپزخانه مانند گاز، کابینت، سینک، هود، یخچال و غیره که در معرض اکثر کثیفی ها، چربی ها و گرد و غبار هستند، کار بسیار دشواری است. یکی از مهمترین اولویت های یک زن خانه دار است، بنابراین رسیدگی به آن مهمتر از سایر کارهای خانه به نظر می رسد. یکی از مهم ترین قسمت های آشپزخانه که به طور مستقیم در معرض انواع چربی، کثیفی و گرد و غبار قرار دارد، هود است. هود تمام چربی های حاصل از پخت غذا را به خود جذب می کند و در صورت عدم رسیدگی منشا بوی نامطبوع چربی می شود. در واقع هود خاصیت مکش دارد و تمام چربی حاصل از پخت غذا را جذب می کند. بنابراین اگر هود را در زمان معین و با محلول های پاک کننده موثر تمیز نکنید، محلی برای تجمع چربی می شود و بستری مناسب برای انواع کثیفی ها از جمله کپک ها می شود. برای از بین بردن لکه چربی از روی هود آشپزخانه روش های خانگی و همچنین استفاده از شوینده های بسیار قوی وجود دارد که با آن می توانید تمامی لکه ها و چربی ها را از روی بدنه هود پاک کنید.

روش های از بین بردن لکه های چربی روی هود آشپزخانه

روش های از بین بردن لکه های چربی روی هود آشپزخانه

رسیدگی و نظافت هود آشپزخانه را یکی از اولویت های کاری خود قرار دهید. اگر اجاق گاز و سینک خود را هر روز تمیز می کنید، باید تمیز کردن هود را به عنوان بخشی از کارهای روزانه خود قرار دهید. اگر هود آشپزخانه خود را به صورت روزانه یا هفتگی تمیز می کنید، دیگر نیازی به استفاده از شوینده های بسیار قوی ندارید که به بدنه هود آشپزخانه شما آسیب برساند.

یکی از ساده ترین راه حل ها برای تمیز کردن و چربی زدایی بدنه هود، استفاده از محلول آب ولرم و مایع ظرف شویی است. مقدار مناسبی از این محلول را روی اسکاچ ظرف شویی بریزید و سطح بدنه هود را تمیز کنید. در نهایت آن را با آب ولرم بشویید و خشک کنید. به شرطی که لکه چربی روی بدنه هود اثر عمیقی بر جای نگذاشته باشد یا بدنه هود آشپزخانه را روزانه یا هفتگی تمیز کنید می توانید از این ترکیب استفاده کنید. اما در هر صورت اگر از این روش برای تمیز کردن و پاک کردن هود آشپزخانه استفاده می کنید، باید مراقب باشید که از سیم ظرفشویی یا اسکاچ استفاده نکنید. زیرا استفاده از اسکاچ بر روی بدنه هود می تواند باعث ایجاد خط و خش و ساییدگی شود که در این صورت از کیفیت و ارزش هود شما می کاهد.

هود آشپز خانه

از آنجایی که رفع لکه چربی روی هود آشپزخانه به ماهیت و میزان اثر چربی بستگی دارد، می توانید از روش های موثر و بهتری استفاده کنید. یکی از مهم ترین راه ها برای پاک کردن لکه های چربی از هود آشپزخانه استفاده از آب ولرم با پودر صابون و یک اسفنج یا پارچه نرم و تمیز است. از آنجایی که صابون اثر قلیایی خوبی دارد و در ترکیب با آب داغ به اندازه مناسب کف می کند و خاصیت چربی زدایی آن چندین برابر می شود. باید سینک را با آب داغ پر کنید و مقدار مناسب پودر صابون را با آب مخلوط کنید. در مرحله بعد، بدنه هود را که جدا کرده اید، در درون کف سینک قرار دهید. اجازه دهید بدنه هود به مدت 15 تا 30 دقیقه در این محلول خیس بخورد. سپس با یک اسفنج نرم و تمیز تمام آثار چربی را از روی بدنه هود پاک کنید. در نهایت بدنه هود را با آب سرد بشویید و خشک کنید

یکی از موثرترین و باکیفیت ترین ترکیب ها برای از بین بردن لکه های چربی روی هود آشپزخانه، تهیه خمیر جوش شیرین است. جوش شیرین تاثیر بسیار بالایی در زدودن و از بین بردن لکه های چرب دارد. طرز تهیه خمیر جوش شیرین به این صورت است که ابتدا مقدار کمی آب را با مقدار مناسب جوش شیرین مخلوط کنید تا جوش شیرین تبدیل به خمیر شود. سپس خمیر به دست آمده را روی سطح مسواک یا برس نرم  قرار داده و آن را روی سطح بدنه هود که پر از چربی و کثیفی است بکشید. اجازه دهید خمیر مدتی روی سطح لکه باقی بماند. سپس با استفاده از اسفنج یا در صورت نداشتن اسفنج، تمام سطح هود را با یک تکه پارچه تمیز از خمیر پاک کنید. در نهایت سطح هود را با یک پارچه مرطوب پاک کنید و سپس آن را خشک کنید.

همچنین روش دیگر برای از بین بردن لکه های چربی روی هود آشپزخانه استفاده از اسپری آب گرم با جوش شیرین است. مقداری آب گرم را با مقداری جوش شیرین مخلوط کرده و در بطری اسپری بریزید. سپس مقدار مناسبی از این محلول را روی سطح بدنه هود اسپری کنید. سپس با استفاده از مسواک یا پارچه تمیز سطح هود را از چربی و کثیفی تمیز کنید.

فیلتر های هود آشپزخانه

فیلتر های هود آشپزخانه

یک راه آسان و راحت برای از بین بردن لکه های چربی روی هود آشپزخانه استفاده از پودر لباسشویی است. از آنجایی که پودر لباسشویی حاوی مقدار قابل توجهی آنزیم قوی برای از بین بردن چربی لباس است، گزینه مناسبی برای از بین بردن لکه چربی روی هود آشپزخانه است. روش کار بدین صورت است که مقدار لازم پودر ماشین لباسشویی را با مقدار لازم آب مخلوط کرده و با کمک اسفنج تمام سطح هود را از لکه و چربی پاک کنید. لازم به ذکر است که پودر ماشین لباسشویی یک پاک کننده شیمیایی قوی است، بنابراین هنگام استفاده از این پاک کننده قوی باید از دستکش برای محافظت از پوست دست استفاده کرد.

راه دیگر برای از بین بردن لکه های چربی روی هود آشپزخانه استفاده از محلول سرکه سفید و آب است. از آنجایی که سرکه سفید یکی از فرآورده های طبیعی و خانگی است و یکی از قوی ترین روش های رفع چربی از سطح هود می باشد، گزینه بسیار مناسبی برای از بین بردن لکه چربی روی هود آشپزخانه می باشد. روش تهیه این محلول خانگی به این صورت است که مقدار مساوی سرکه سفید و آب را در ظرفی ترکیب کرده و در یک بطری اسپری بریزید. سپس مقدار مناسبی از آن را روی بدنه هود اسپری کنید. اجازه دهید محلول چند دقیقه به نقاط چربی برسد و اثر خود را بگذارد. سپس با استفاده از یک اسفنج یا پارچه تمیز، تمام سطح هود را از لکه و چربی تمیز کنید. اگر متوجه شدید که هنوز آثار چربی روی سطح هود باقی مانده است، این کار را تکرار کنید تا چربی به طور کامل از روی هود پاک شود. سپس در پایان کار بدنه هود را با دستمال مرطوب پاک کرده و سپس خشک کنید.

تمیز کردن هود آشپزخانه

یک روش مناسب و بسیار موثر برای از بین بردن لکه چربی روی هود آشپزخانه استفاده از اسپری های چند منظوره یا گاز پاک کننده می باشد که هم برای زدودن چربی از سطح گاز و هم برای پاکسازی و تمیز کردن هود استفاده می شود.

یکی دیگر از قسمت های مهم هود که نیاز به مراقبت و نظافت اولیه و جدی دارد. فیلتر هود است. زیرا راه های زیادی برای از بین بردن لکه های چربی روی هود آشپزخانه وجود دارد. همچنین روش های موثر و کارآمدی برای تمیز کردن فیلتر هود وجود دارد. فیلتر هود انواع مختلفی دارد. فیلترهای الیافی یا کربنی در بازار موجود است و باید در شستشو و تمیز کردن آنها دقت و وسواس بیشتری به خرج دهید. این احتمال وجود دارد که هنگام تمیز کردن آنها با مواد شوینده، مواد محفظه آنها تغییر کند و پس از مدتی مجبور به تعویض آنها شوید. یکی دیگر از انواع فیلتر هود، فیلتر آلومینیومی است که از نظر کیفیت بسیار بهتر از فیلترهای دیگر است. یکی از راه های تمیز کردن فیلتر این است که ابتدا سینک را با آب گرم پر کنید. در آب می توانید از پاک کننده های مختلفی مانند پودر صابون، مایع ظرفشویی یا مواد قوی مانند گاز پاک کننده استفاده کنید. (فیلتر هود را می توان به راحتی با هر کدام از پاک کننده ها تمیز کرد) سپس فیلتر هود را که از بدنه اصلی جدا کرده اید به مدت 15 تا 30 دقیقه در محلول داخل سینک قرار دهید. اجازه دهید مواد شوینده تمام آثار چربی و لکه های کثیف را از روی هود پاک کند. سپس با استفاده از اسکاچ یا اسفنج،  بدنه استیل هود را تمیز کنید. اگر اثر لکه چربی پاک نشد، می توانید از مسواک برای پاک کردن چربی استفاده کنید. مسواک را به یکی از مواد آماده شده آغشته کرده و روی سطح چرب بکشید. سپس بدنه هود را با آب سرد بشویید و در نهایت خشک کنید.

جهت اسباب کشی به صفحه اصلی باربری خونه بار مراجعه فرمایید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *