چگونه خانه مرتبی داشته باشیم

Rate this post

چگونه خانه مرتبی داشته باشیم

خانه ای همیشه مرتب و تمیز آرزوی هر خانم با سلیقه ای است. مرتب بودن وسایل منزل، نبود شلوغی اضافی، تمیزی آشپزخانه، نبود گرد و غبار روی وسایل منزل، سرویس بهداشتی تمیز و براق و… حکایت از خانه ای مرتب با بانوی با سلیقه دارد. امروزه به دلیل مشغله کاری و شرایط سخت زندگی، زنان نیز در کنار همسران خود در بیرون از خانه کار می کنند. اما زنان علاوه بر کارهایی که در خارج از خانه می پذیرند، به عنوان خانه دار وظیفه سنگین تر و سخت تری را نیز بر عهده دارند. در واقع خانم ها هم در بیرون و هم در داخل خانه کار و فعالیت مضاعف دارند. نظافت خانه برای یک خانم که بیرون از خانه هم کار می کند بسیار سخت و طاقت فرسا است. کار بیرون از خانه علاوه بر استرس، شلوغی و بار ترافیکی، آلودگی صوتی و هزار و یک مشکل دیگر، خستگی بی امانی را برای زن خانواده به همراه دارد. بنابراین کارمند زن علاوه بر کار خارج از منزل، جدای از کدبانو گری  و رسیدگی به امور منزل، باید به اموری مانند همسر داشتن یا مادر بودن نیز رسیدگی کند. بنابراین زنان خانه دار همیشه به این فکر می کنند که چگونه خانه ای مرتب داشته باشند؟ در این مقاله چند ترفند ساده برای داشتن خانه ای مرتب و تمیز به شما ارائه می دهیم.

نکاتی مهم در خصوص اینکه چگونه خانه مرتبی داشته باشیم؟

نظافت روزانه خانه اگر بر اساس برنامه ریزی دقیق و از قبل تهیه شده باشد، خستگی و کسالت را برای خانم خانه به همراه ندارد. یکی از بهترین راه ها برای داشتن خانه ای مرتب؟ توزیع کارهای خانه بین روزهای هفته. این تقسیم بندی برای خانم شاغلی که نیمی از وقت روزانه خود را بیرون از خانه می گذراند بسیار مناسب است. بنابراین، اگر مهمانی غیرمنتظره یا ناخوانده ای به خانه شما بیاید، دچار استرس و نگرانی نخواهید شد.

همیشه به خاطر داشته باشید که یک خانم منظم و با سلیقه از کارهای روزانه خود برای رسیدگی به آنها در آخر هفته صرف نظر نمی کند. بلکه با تقسیم روزهای هفته به کارهای خانه می توانید خانه ای جمع و جور و مرتب و بدون سردرد داشته باشید و آخر هفته را با آرامش و رفع خستگی سپری کنید.

برنامه ریزی دقیق چگونه خانه ای مرتب داشته باشیم؟ روزهای هفته را برای خود تقسیم کنید و هر روز هفته را به یک کار اختصاص دهید. به عنوان مثال یک روز از هفته را برای شستن لباس های کثیف خود و اعضای خانواده تان در نظر بگیرید. معمولاً این روز به عنوان پایان هفته تعریف می شود. اما به یاد داشته باشید که در طول هفته لباس های کثیف را در گوشه یا سطح اتاق پخش نکنید. بلکه با گذاشتن سبدی در گوشه حمام، لباس های کثیف را جمع کرده و در آن قرار دهید. سپس در یک روز معین، لباس های کثیف را به ماشین لباسشویی منتقل کرده و بشویید. سپس بعد از خشک شدن لباس ها، آن ها را اتو کرده و مرتب تا کنید و در کشو یا کمد خود قرار دهید. کشوها یا کمدهای خود را همیشه تمیز و مرتب نگه دارید.

یک روز دیگر را به جارو کردن و گردگیری خانه اختصاص دهید. معمولا اول هفته یا آخر هفته بهترین زمان برای گردگیری خانه است. ابتدا سطح خانه و مبلمان را جاروبرقی بکشید. سپس با یک پارچه نرم و تمیز و با استفاده از اسپری پاک کننده تمام سطح وسایل منزل را تمیز کنید. یکی از پاسخ های این سوال که چگونه خانه ای مرتب داشته باشیم؟ گردگیری و غبار روبی خانه است. وقتی مهمانی به خانه شما دعوت می شود، تمیزی و براق بودن وسایل منزل یکی از مهم ترین و قابل توجه ترین جنبه های آداب معاشرت است.

آشپزخانه ای شیک و تمیز

یکی از مهم ترین قسمت های خانه برای نظافت، آشپزخانه است. امروزه آشپزخانه ها دارای نمای اُپن و یا پیشخوان دارند. بنابراین آشپزخانه دید کاملی به اتاق نشیمن دارد. همه کسانی که به خانه شما می آیند به آشپزخانه نگاه می کنند و تمیزی و نظم آن یکی از مهمترین نکات در خانه است. پس چگونه خانه ای مرتب داشته باشیم؟ توجه به آشپزخانه در اولویت است. همیشه نظافت آشپزخانه را در اولویت برنامه روزانه خود قرار دهید. البته نظافت و پاکیزه آشپزخانه را تا آخرین ساعات روز اختصاص دهید. وقتی کار آشپزی و بیشتر فعالیت های روزانه تان تمام شد، آشپزخانه را تمیز کنید. یکی از نکات مهم در خانه داری این است که یک خانم خوش سلیقه هرگز ظرف های دیشب را در سینک ظرفشویی نمی گذارد. این سوال علاوه بر ظاهر بی مزه و نامرتب آشپزخانه از نظر سلامتی و بهداشتی نیز صادق نیست. بنابراین در هر صورت سعی کنید ظروف خود را هر روز تمیز بشویید و چیزی را برای روز بعد نگذارید. پس از شستن و خشک کردن ظروف، آنها را از سینک خارج کرده و در کابینت ها بچینید. سعی کنید درون آبچکان و یا داخل سینک آشپزخانه، خالی از ظرف و ظروف باشد. همچنین نظافت و برق انداختن گاز یکی از مهم ترین نکات برای یک آشپزخانه تمیز است. پس از هر پخت، سطح گاز را با پارچه مرطوب و مواد مخصوص گاز تمیز و خشک کنید. اجازه ندهید سطح گاز آلوده باقی بماند. همانطور که می دانید اگر روغن یا غذا را روی سطح گاز بریزید و آن را تمیز نکنید باعث می شود مواد غذایی روی سطح گاز بماند و خشک شود و در نتیجه روی سطح گاز لکه هایی ایجاد شود که به مرور زمان سطح گاز تمیز نمی شود. .

نظافت و مراقبت از یخچال و کابینت های آشپزخانه را در یکی از روزهای هفته پخش کنید. به یک روز خاص فکر کنید. یخچال را از پریز برق جدا کنید و تمام کابینت ها و قفسه های یخچال را بردارید و بشویید. سپس پس از خشک شدن و روشن شدن آنها را در جای خود قرار دهید. همچنین داخل کابینت آشپزخانه را با یک پارچه تمیز و مرطوب تمیز کنید. همچنین سطح آشپزخانه را با شوینده های بهداشتی بشویید. این کار از رشد و زندگی میکروب ها یا حشرات در گوشه و کنار آشپزخانه شما جلوگیری می کند.

نکاتی مهم برای داشتن یک خانه مرتب و تمیز

نکاتی مهم برای داشتن یک خانه مرتب و تمیز

نکات مهم در مورد چگونگی داشتن خانه ای مرتب چیست؟ رسیدگی به سرویس بهداشتی. بعد از آشپزخانه، سرویس بهداشتی یکی از مهم ترین قسمت های خانه برای رسیدگی می باشد. علاوه بر تمیز نگه داشتن سرویس هر روز، سعی کنید در آخر هفته کف، دیوارها و روشویی را به خوبی با مواد شوینده و بهداشتی بشویید. همچنین برای تمیز نگه داشتن سرویس بهداشتی سعی کنید پس از هر بار رفتن به سرویس بهداشتی، مخلوطی از سرکه و آب تهیه کنید و روی دیوارها و سطح حمام اسپری کنید. خواهید دید که چقدر تمیز به نظر می رسد.

به این نکته هم توجه کنید که چگونه خانه ای مرتب داشته باشیم؟ مراقبت از اتاق. سعی کنید هر روز وقتی از خواب بیدار می شوید تخت خود را تمیز کنید. این نکته را به فرزندان خود نیز یادآوری کنید. تمیز و مرتب نگه داشتن تخت و پهن نکردن تشک و لحاف روی زمین نباید جزء برنامه های آخر هفته شما باشد. بلکه باید هر روز و گاهی صبح انجام شود. همچنین چوب لباسی نباید با لباس های کثیف شلوغ شود. همانطور که گفتیم، لباس های کثیف را در یک سبد در حمام قرار دهید.

همچنین یکی از مهم ترین قسمت های اتاق میز آرایش است. شما هر روز صبح و شب سر میز آرایش خود می روید. پس سعی کنید میز شلوغ و نامرتب نداشته باشید. میز آرایش خود را با موارد اساسی و مهم پر کنید. چیزهایی را که به آنها نیاز ندارید دور از چشم نگه دارید.

یکی از مهم ترین نکات برای مرتب نگه داشتن خانه؟ خریدهای روزانه یا هفتگی را سازماندهی کنید. یک لیست خرید در خانه تهیه کنید و آن را به خرید روزانه و خرید هفتگی تقسیم کنید. سپس هر خریدی را که انجام می‌دهید، همان‌طور که آنها را به خانه می‌آورید، قرار دهید. از پراکندگی اقلام به صورت جداگانه خودداری کنید. پس از یک استراحت کوتاه سعی کنید هر یک از اقلام خریداری شده را در محل تعیین شده خود قرار دهید.

جهت اسباب کشی به صفحه اصلی باربری خونه بار مراجعه فرمایید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *