جرم گیری ماشین ظرفشویی

Rate this post

جرم گیری ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یکی از مهم ترین و پرکاربردترین لوازم آشپزخانه شماست که نیاز به نگهداری و نظافت دارد. از آنجایی که احتمالاً چربی و مواد غذایی روی سطوح و قطعات ماشین باقی می مانند، می توان از روش های مختلفی برای جرم گیری ماشین ظرفشویی استفاده کرد. روش های خانگی بی ضررتر و ارزان تر هستند.

ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یکی از پرکاربردترین لوازم آشپزخانه است. وقتی مهمان داشته باشید و تعداد آنها از تعداد انگشتانتان بیشتر باشد، به اهمیت و جایگاه ماشین ظرفشویی در گوشه آشپزخانه خود پی خواهید برد. همانطور که می دانید وظیفه و کاربرد اصلی ماشین ظرفشویی شستشوی تمیز و باکیفیت هر چه بیشتر ظروف است. شستن تمیز ظروف با ماشین ظرفشویی علاوه بر تضمین سلامت و بهداشت اعضای خانواده به تمیز و مرتب نگه داشتن ظروف و در نهایت آشپزخانه شما کمک می کند. هر بار که ظروف در ماشین ظرفشویی شسته می شوند، این امکان وجود دارد که بقایای مواد غذایی، چربی باقی مانده در قابلمه یا ظروف به سطح داخلی ماشین ظرفشویی بچسبد. اگر دقت نکنید و ماشین ظرفشویی را تمیز نکنید، رسوبات و کثیفی ها به سطح داخلی ماشین شما می رسند. همچنین احتمال زیادی وجود دارد که رشد قارچ یا باکتری در سطح داخلی ماشین ظرفشویی شما بسیار زیاد باشد. بنابراین مراقبت و نظافت ماشین ظرفشویی باید در اولویت کارهای خانه شما باشد. روش های مختلفی برای پاک کردن و رسوب زدایی ماشین ظرفشویی شما وجود دارد.

در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که چگونه ماشین ظرفشویی را با چند روش ساده جرم گیری کنید.

نحوه تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

امروزه با توجه به اینکه خانم های خانه دار بیرون از خانه کار می کنند، رسیدگی به امور خانه بسیار مشکل است و گاهی به صورت هفتگی انجام می شود. یعنی نظافت منزل به قسمت هایی از هفته تقسیم می شود. تا خانم خانه علاوه بر استراحت، بتواند در طول هفته به تمام کارهای خانه نیز رسیدگی کند. اما شستن کاسه ها، بشقاب ها و هر چیزی که روی میز است و در ماشین ظرفشویی گذاشته می شود را نمی توان به آخر هفته یا حتی روز بعد موکول کرد. چربی و بوی ظروف  نشسته کل فضای آشپزخانه و حتی اتاق نشیمن شما را پر می کند. بنابراین، پس از صرف غذا، تمام ظروف سفره ای که در میز ناهارخوری استفاده می شود باید تمیز و شسته شوند. بنابراین، استفاده از ماشین ظرفشویی بار سنگینی را از دوش کد بانوی خانه بر می دارد.

امروزه انواع مختلفی از ماشین ظرفشویی در بازار وجود دارد. اگرچه همه آنها عملکرد یکسانی دارند، اما کیفیت و دوام ماشین های ظرفشویی با یکدیگر متفاوت است. بنابراین هنگام خرید ماشین ظرفشویی باید بسیار مراقب باشید.

تمیز کردن ظروف کثیف و چرب به عهده ماشین ظرفشویی است. اما خود ماشین ظرفشویی، بدنه و دیواره های داخلی آن پس از مدتی آغشته به چربی یا باقی مانده مواد غذایی می شود. به علاوه به مرور زمان با باز شدن درب آن بوی نامطبوع کل فضای آشپزخانه را فرا خواهد گرفت. همچنین ممکن است ماشین ظرفشویی شما به محلی برای رشد و زندگی قارچ یا باکتری تبدیل شود. بنابراین هر از چند گاهی نیاز به نظافت و رسوب زدایی مناسب با مواد و شوینده های با کیفیت دارد. به طور کلی جرم گیری ماشین ظرفشویی باید هر ماه با توجه به میزان فعالیت دستگاه انجام شود. همچنین یکی از نشانه هایی که نشان می دهد ماشین ظرفشویی شما نیاز به رسوب زدایی دارد، کندی کارکردن ماشین است. علاوه بر این پس از مدتی به دلیل رسوبات و پسماندها، ماشین ظرفشویی شما بازدهی و کارایی قبلی خود را از دست می دهد، بنابراین باید از آن مراقبت کنید.

استفاده از ماشین ظرفشویی، بی دغدغه و آسان

برای رسوب زدایی ماشین ظرفشویی، ابتدا باید تمام قسمت های متحرک ماشین مانند قفسه ها یا سبدها و تیغه های ماشین را جدا کرده و بشویید. مراقبت از این قطعات ماشین یکی از اولویت هاست. این قطعات در تماس مستقیم با ظروف چرب و کثیف هستند، بنابراین باید به آنها رسیدگی کرد. از مواد طبیعی و سالم مانند سرکه یا آب لیمو و نمک می توان برای از بین بردن رسوب از روی قطعات متحرک استفاده کرد. تمام قسمت ها را با اسفنج نرم و لطیف با این ترکیب معجزه آسا بشویید و تمیز کنید تا تمام بوها و ذرات غذا و چربی چسبیده به آنها از بین برود. همچنین می توانید از همین مخلوط ها در داخل ماشین ظرفشویی برای از بین بردن رسوب استفاده کنید. بنابراین ترکیب فوق را روی سطح داخلی ماشین اسپری کنید. سپس با یک اسفنج تمیز تمام سطوح داخلی را بشویید و تمیز کنید.

یکی دیگر از ترکیب های معجزه آسای جرم گیری ماشین ظرفشویی، استفاده از جوش شیرین با سرکه است. هر دو ترکیب دارای قدرت استثنایی در حذف و از بین بردن چربی هستند. روش کار به این صورت است: ابتدا یک فنجان جوش شیرین را در ماشین ظرفشویی بریزید. بعد نصف فنجان سرکه سفید را در سبد ماشین ظرفشویی بریزید. سپس درب ماشین را ببندید و در بالاترین زمان و حرارت روشن کنید و اجازه دهید عملیات شستشو را انجام دهد. این روش را هر ماه یکبار برای رسوب زدایی ماشین ظرفشویی خود انجام دهید تا چربی و هر چیزی که باعث رسوب زدایی ماشین ظرفشویی شما شده است از بین برود. از آنجایی که سرکه بو دارد و باعث ناراحتی شما می شود، می توانید پس از پایان کار و شستن، حدود دو فنجان آب لیمو را در ماشین ظرفشویی بریزید و ماشین ظرفشویی را دوباره روشن کنید. این عمل بوی سرکه را از داخل ماشین ظرفشویی شما از بین می برد.

شستشوی ظروف با ماشین ظرفشویی

همچنین یکی دیگر از روش های خانگی برای پاک کردن و رسوب زدایی ماشین ظرفشویی استفاده از سرکه سیب و آب گرم است. سرکه ترکیبی است که توانایی فوق العاده بالایی در جذب چربی دارد. ظرف ها را هم تمیز می کند. بنابراین باید مقدار مناسبی از سرکه را با آب گرم مخلوط کرده و روی تمام سطوح و قسمت های داخلی ماشین ظرفشویی اسپری کنید. سپس با استفاده از یک اسفنج نرم یا پارچه تمیز، تمام سطوح داخلی را تمیز کنید.

همچنین باید گفت یکی از مهم ترین قسمت های ماشین ظرفشویی فیلتر آن است. فیلتر ماشین ظرفشویی در واقع قلب ماشین ظرفشویی است. نظافت و تمیزکردن فیلتر هر چند وقت یکبار باعث افزایش طول عمر و دوام ماشین ظرفشویی می شود و همچنین برای عملکرد خوب دستگاه بسیار موثر است. از آنجایی که فیلتر در پایین دستگاه قرار دارد، مرکزی برای تجمع چربی و بقایای مواد غذایی است. برای تمیز کردن و رسوب زدایی فیلتر ماشین ظرفشویی باید مخلوطی از مواد شوینده ظرفشویی، آب و جوش شیرین را در ظرفی آماده کنید و با استفاده از برس تمیز آغشته به مخلوط فوق روی فیلتر بکشید.

یکی دیگر از موارد مهم در تمیز کردن ماشین ظرفشویی، واشر درب آن است. واشر در واقع گلوگاه درب بوده  و از خروج آب و چربی جلوگیری می کند. بنابراین برای تمیز کردن این قسمت از ماشین باید پارچه ای را در سرکه آغشته کرده و روی قسمت واشر ماشین ظرفشویی بکشید تا تمیز شود و رسوب زدوده شود.

البته باید گفت که علاوه بر جرم گیرهای  خانگی، جرم گیرهای صنعتی نیز در بازار موجود است. مواد شوینده ماشین ظرفشویی معمولاً بسته به برند دستگاه توسط سازنده تولید و عرضه می شود. روش استفاده از این نوع رسوب زدا در محصول گنجانده شده است و می توانید روش استفاده را از آن مشاهده کنید. اما بسیار مهم است که برخی از جرم گیرهای صنعتی باعث ایجاد رسوب در ماشین ظرفشویی شوند. همچنین پس از مدتی استفاده از آنها بوی نامطبوعی در ماشین پخش می شود. بنابراین کیفیت مواد شوینده ماشین ظرفشویی بسیار مهم است.

شستشوی ظروف با ماشین ظرفشویی

تمیز کردن و جرم گیری ماشین ظرفشویی

از جرم گیرهای صنعتی می توان به قرص، ژل یا پودر جرم گیر اشاره نمود. اگرچه از نظر اقتصادی کمی گرانتر است اما کیفیت بهتری دارد. قرص ضد رسوب خود به اندازه کافی مواد شوینده تولید می کند و باعث تشکیل کف می شود. بنابراین شستشوی ماشین ظرفشویی با این ماده بسیار بهتر و مناسبتر است.

جهت اسباب کشی به صفحه اصلی باربری خونه بار مراجعه فرمایید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *