تمیز کردن سرویس بهداشتی

Rate this post

تمیز کردن سرویس بهداشتی

تمیز کردن سرویس بهداشتی یکی از نیازها و وظایف خانه است. روش های مختلفی برای تمیز کردن سرویس بهداشتی وجود دارد. استفاده از مواد شوینده و جرم گیرهای شیمیایی برای از بین بردن رسوب یک روش رایج است. آموزش تمیز کردن سرویس بهداشتی با روش های خانگی یکی از موثرترین و ایمن ترین روش هاست.

نظافت و مراقبت از سرویس بهداشتی باید یکی از وظایف نظافت روزانه شما یا حداقل هر دو روز یک بار در خانه باشد. زیرا این مکان مرکز تجمع میکروب، باکتری و آلودگی است. بنابراین محیطی است که ارتباط مستقیمی با سلامت اعضای خانواده دارد. بنابراین نظافت روزانه سرویس بهداشتی ضروری و اجباری است. اگر سرویس بهداشتی شما رسوب انباشته شده است و قصد دارید آن را تمیز کنید و مانند روز اول تمیز کنید، می توانید از مواد شوینده یا جرم گیرهای شیمیایی برای از بین بردن جرم و یا چند روش ساده اما موثر خانگی استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با روش های مختلف و آسان نظافت سرویس بهداشتی آشنا کنیم.

روش های مختلف آموزش تمیز کردن سرویس بهداشتی

روش های مختلف آموزش تمیز کردن سرویس بهداشتی

جرم و رسوبات تشکیل شده بر روی کاشی و سرامیک یا کاسه توالت می تواند آزار دهنده و ناخوشایند باشد. تشکیل این رسوبات زرد نشان می دهد که سرویس بهداشتی شما مدت زیادی است که شسته و تمیز نشده است. بنابراین، برای تمیز کردن آن، باید از روش های اولیه و مواد با کیفیت استفاده کنید.

سرویس بهداشتی تمیز و مرتب

یکی از روش های آموزش تمیز کردن سرویس بهداشتی که همه ما با آن آشنا هستیم استفاده از مواد شوینده و پاک کننده های شیمیایی است که در اقلام مختلف در بازار به وفور یافت می شود. استفاده از آنها نیز بسیار آسان است. روش استفاده به این صورت است که روی سطوح سرویس حمام (کفپوش، کاسه توالت) به مقدار لازم مواد جرم گیر بریزید. البته باید گفت که تهویه را از قبل رها کنید و اگر سرویس بهداشتی شما مجهز به پنجره است آن را باز بگذارید. همچنین باید قبل از آن از دستکش و ماسک استفاده کنید. اجازه دهید رسوب با مواد جرم گیر واکنش نشان دهد. بعد از 15 دقیقه درب سرویس را باز کنید و با آب سرد فراوان و همچنین فرچه تمیزی تمامی سطوح سرویس را شستشو دهید. 

لازم به ذکر است که بهترین پاک کننده های سرویس بهداشتی، ترکیباتی هستند که بوی بد حمام را بدتر نمی کنند. همچنین به بافت و رنگ روشویی آسیبی وارد نکنید. بنابراین یک روش بسیار کارآمد و موثر برای آموزش نظافت سرویس بهداشتی در منزل استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین یک ضدعفونی کننده بسیار مناسب و قوی است که هم برای نظافت محیط آشپزخانه و هم برای نظافت و برق انداختن به سرویس بهداشتی استفاده می شود. جوش شیرین یک ماده کاملا بی خطر است. روش کار با جوش شیرین به این صورت است که به میزان لازم جوش شیرین را روی سطوح سرامیکی، کاسه توالت و حتی شیر آب می ریزید. سپس با یک فرچه تمیز کننده تمام ذرات و رسوبات روی سطح سرامیکی را پاک کرده و از بین ببرید. سپس کل سرویس بهداشتی خود را با آب سرد بشویید. در نهایت خواهید دید که چگونه جوش شیرین تمام لکه های زرد و رسوبات روی سرامیک های حمام را در مدت زمان بسیار کوتاهی از بین می برد.

سرویس بهداشتی تمیز و مرتب

روش های تمیز کردن سرویس بهداشتی

روش دیگر برای تمیز کردن سرویس بهداشتی استفاده از نوشابه است. شاید تعجب کنید، اما نوشابه یک ترکیب اسیدی است و به راحتی می تواند با رسوبات و ذرات کاسه توالت واکنش نشان داده و آنها را از بین ببرد. روش آموزش تمیز کردن سرویس بهداشتی با نوشابه به این صورت است که ابتدا باید یک لیتر نوشابه بریزید (در صورت آلودگی زیاد می توانید از چند نوشابه استفاده کنید) در صورت لزوم، مشکی رنگ باشد را به درون کاسه توالت و همچنین کف سرویس بهداشتی خالی کنید. بذار چند ساعت اینجوری بگذره (اگر بتوانید آن را یک شب تا صبح بگذارید،نوشابه روی سطوح توالت باقی می ماند) سپس با یک فرچه و آب فراوان شروع به شستشو و تمیز کردن حمام کنید. خواهید دید که چگونه نوشابه حمام شما را در کمتر از چند ساعت تمیز می کند.

یک روش بسیار موثر و فوق العاده موثر استفاده از سرکه سفید برای تمیز کردن سنگ روشویی است. سرکه سفید خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد و سنگ روشویی را تمیز می کند. روش آموزش تمیز کردن سرویس بهداشتی با سرکه سفید بدین صورت است که ابتدا باید یک بطری آب پاش را با مایع سرکه سفید پر کنید. سپس روی تمام سطوح سنگ روشویی اسپری کنید. سپس کمی صبر کنید تا سرکه با جرم های روشویی واکنش نشان دهد. سپس با استفاده از یک اسفنج یا فرچه تمیز کننده، تمامروشویی را بشویید. سپس در پایان کار، آب گرم را باز کرده و سنگ روشویی را کاملا بشویید.

همچنین یکی دیگر از روش های آموزش تمیز کردن سرویس بهداشتی، تمیز کردن کف سرامیکی دستشویی است. یک راه آسان و بسیار راحت استفاده از مواد شوینده ظرفشویی است. روش کار به این صورت است که باید مقدار مورد نیاز مواد شوینده ظرفشویی را روی کف سرامیکی بریزید و سپس با استفاده از یک فرچه  تمام لکه های تجمع یافته و زرد روی سرامیک را پاک کنید.

برق انداختن شیرآلات

شیرآلات دستشویی یا حمام از جمله تجهیزات سرویس بهداشتی هستند که نیاز به رسیدگی و برق انداختن دارند. بسیاری از مردم فکر می کنند می توانند از سفید کننده برای تمیز کردن و برق انداختن شیرآلات استفاده کنند که این یک اشتباه بزرگ و بسیار رایج است. زیرا سفید کننده ها از مواد بسیار قوی تشکیل شده اند که به راحتی لعاب را از شیرها پاک می کنند. بنابراین، راه های دیگری برای تمیز کردن آنها وجود دارد. یکی از راه های یادگیری نحوه تمیز کردن شیرآلات استفاده از سرکه سفید یا آب لیمو است. آب لیمو یک پاک کننده و سفید کننده قوی برای اجسام فلزی است. روش کار بدین صورت است که ابتدا باید مقدار مناسبی آب لیمو را روی سطوح شیرآلات اسپری کنید. پس از مدتی سطح شیرآلات را با یک پارچه خشک و تمیز خشک کنید. همچنین استفاده از سرکه سفید مشابه استفاده از آب لیمو است.

حمام نیز یکی از مکان هایی است که هر بار که دوش می گیرید باید آن را تمیز کنید. یک روش آموزش تمیز کردن حمام به این صورت است که پس از دوش گرفتن، کف حمام را با آب ولرم بشویید. علاوه بر این باید تهویه و در صورت امکان پنجره سرویس بهداشتی را باز کنید تا تمام بخار و رطوبت ناشی از آن از محیط و فضای سرویس بهداشتی خارج شود. در این حالت تمامی ذرات و رسوبات در اثر بخار و رطوبت حاصله نرم شده و به راحتی شسته می شوند.

یکی از راه های یادگیری نحوه تمیز کردن سرویس بهداشتی، تمیز کردن آینه توالت یا حمام است. روش تمیز کردن آینه بدین صورت است که ابتدا باید مقداری جوش شیرین را با آب اکسیژنه مخلوط کرده و در یک بطری اسپری بریزید. سپس با یک پارچه یا حوله تمیز مقداری از این مخلوط را روی سطح آینه حمام اسپری کنید و آن را پاک کنید تا لکه های سطح آینه پاک شود.

تمیز کردن روشویی سرویس بهداشتی

برای داشتن سقفی تمیز و عاری از هرگونه آلودگی و میکروب می توانید از محلول سرکه سفید نیز استفاده کنید. روش آموزشی برای تمیز کردن توالت، سقف دستشویی و یا حمام، به این صورت است که سرکه سفید و آب گرم را به نسبت مساوی در ظرفی مخلوط کنید. از آنجایی که سقف سرویس بهداشتی یا حمام مستقیماً در دسترس شما نیست، تمام قسمت های سقف سرویس بهداشتی را با استفاده از فرچه یا چوب گرد و غبار که سر آن را به این مخلوط آغشته کرده اید ضد عفونی و تمیز کنید.

از آنجایی که دستشویی و بیشتر، حمام در معرض بخار آب و رطوبت هستند، بنابراین احتمال زنگ زدن شیرهای آب آنها بسیار زیاد است. یکی از راه های یادگیری نحوه تمیز کردن سرویس بهداشتی و خلاص شدن از زنگ زدگی استفاده از نمک با آب لیمو است. ابتدا مقداری نمک روی سطوح شیرآلات بپاشید. (نمک لکه های زنگ را جذب می کند) سپس مقداری آبلیمو روی آن بریزید. آب لیمو با زنگ زدگی واکنش نشان می دهد و آن را از سطوح شیرهای حمام پاک می کند. برای مشاهده تاثیر بهتر و مفیدتر نمک و آبلیمو بر روی سطوح زنگ زده شیرآلات، بهتر است اجازه دهید این ترکیبات یک شبه روی تمام سطوح شیرهای حمام شما بماند.

برق انداختن شیرآلات

جهت اسباب کشی به صفحه اصلی باربری خونه بار مراجعه فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *