چگونه سوختگی فرش را از بین ببریم؟

Rate this post

چگونه سوختگی فرش را از بین ببریم؟

هیچ چیز نمی تواند آنقدر آزاردهنده باشد که کالای جدیدی مانند فرش خریده باشید و پس از مدت کوتاهی فرش را در اثر سیگار، اتو یا چیزهای دیگر سوخته ببینید. در این شرایط بهترین و اولین توصیه این است که حرص نخورید. بهتر است آرامش خود را حفظ کرده و بر اساس نوع سوختگی، راه های اولیه رفع سوختگی فرش را دنبال کنید.

به دلیل اهمیت این موضوع، در این مقاله از باربری خونه بار به بررسی انواع سوختگی فرش می پردازیم و نحوه درمان آنها را توضیح می دهیم.

سوختگی فرش در ابعاد کوچک

اگر فرش توسط چیزی شبیه سیگار سوخته است و لکه کوچکی روی آن باقی مانده است، مراحل زیر را به صورت گام به گام دنبال کنید:

*ابتدا محل سوخته را با سمباده تمیز کنید و تا حد امکان آن را بتراشید.

*لکه را با جاروبرقی بکشید تا لکه کاملاً نمایان شود و مقدار آن مشخص شود.

*الیاف سوخته باقی مانده روی فرش را با یک قیچی کوچک جدا کنید. مراقب باشید که الیاف را از انتهای آن برش ندهید. کافی است سطح ناصاف سوختگی فرش را از بین ببرید.

*با استفاده از یک پارچه تمیز و سفید و محلول تمیز کننده، سطح فرش و لکه را پاک کنید.

*اجازه دهید لکه خشک شود.

با انجام این مراحل با حوصله می توانید تا حد زیادی لکه را از روی فرش پاک کنید. حتی اگر لکه همچنان وجود داشته باشد، زبری آن از بین می رود. اما اگر چهره فرش در این شرایط برای شما قابل قبول نیست، بهتر است فرش را جابجا کنید و لکه را زیر مبلمان یا میز جلوی مبل پنهان کنید.

سوختگی فرش با شمع و راه‌های از بین بردن آن

احتمالاً یک شمع برای یوگا روشن کرده اید و می خواهید آرامش خود را افزایش دهید. اما وقتی شمع افتاد، نه تنها  آرامشی به دست نیاوردید، بلکه با فرشی با لکه های سوخته روبرو شدی. در این صورت نیازی به پنهان کردن فرش یا تعویض آن نیست. فقط یاد بگیرید که چگونه از شر سوختگی فرش خلاص شوید.

اگر فرش در اثر لکه قطره شمع آسیب دید، باید بلافاصله پس از ریختن قطرات شمع آن را تمیز کنید. به یاد داشته باشید که سرعت اولین کلمه در از بین بردن لکه سوختگی فرش است. به عبارت دیگر، هر چه زودتر برای از بین بردن لکه سوختگی اقدام کنید، نتیجه بهتری خواهید داشت.

برای از بین بردن این لکه می توانید از حوله نخی یا حوله کاغذی استفاده کنید. البته به یاد داشته باشید که حوله را روی لکه و فرش فشار ندهید. زیرا این امر باعث نفوذ بیشتر لکه به داخل الیاف فرش می شود. بهتر است حوله را روی سطح فرش قرار دهید تا لکه جذب حوله شود.

ممکن است هنوز لکه هایی روی بافت فرش وجود داشته باشد. در این شرایط می توانید از قاشق استفاده کنید و بقیه لکه را پاک کنید. اکنون زمان استفاده از یک لکه بر قوی یا مایع ظرفشویی و صابون برای از بین بردن لکه است. این مایع را به خوبی با آب مخلوط کرده و روی ناحیه سوخته بکشید.

خوشبختانه لکه ناشی از سوختن فرش با شمع بسیار بهتر و سریعتر از سایر لکه ها از بین می رود و گاهی آنقدر خوب پاک می شود که خودتان به سختی جای آن را پیدا می کنید. تنها نکته مهم در این مورد این است که سریع عمل کنید تا بتوانید تمام لکه ها را در بهترین زمان ممکن پاک کنید.

رفع لکه سوختگی فرش با قابلمه!

شاید امروز تصمیم گرفتید گذشته را به یاد بیاورید و آبگوشت بخورید. اما یادت رفت زیر قابلمه چوبی بگذاری. در این صورت لکه زرد رنگی را روی فرش خواهید دید.

برای از بین بردن لکه های زرد ناشی از سوختگی خفیف، باید از اسکاچ استفاده کنید. اسکاچ را مرطوب کرده و روی ناحیه سوخته بکشید. این کار می تواند تا حد زیادی نقطه زرد سوختگی را از بین ببرد. اما اگر هنوز لکه ای روی فرش باقی مانده بود، یک پیاز را از وسط نصف کنید و روی لکه بگذارید و چند دقیقه صبر کنید. مواد شیمیایی موجود در بافت داخلی پیاز این لکه زرد را تا حد زیادی از بین می برد.

توجه داشته باشید که تمام این دستورالعمل ها در صورتی موثر هستند که سریع عمل کنید و سوختگی فرش را بلافاصله ترمیم کنید. در غیر این صورت، درمان های خانگی جواب نمی دهد و تنها راهی که برای شما باقی می ماند دو چیز است. قسمت سوخته فرش را زیر مبلمان پنهان کنید یا به فکر خرید فرش جدید باشید. انتخاب باشماست!

سوختگی فرش با اتو و روش رفع آن

سوختگی فرش با اتو سوختگی‌های تقریبا بزرگ محسوب می‌شود و ظاهر بسیار بدی برای فرش ایجاد می کند. گاهی این لکه و سوختگی آنقدر عمیق است که چاره ای جز پنهان کردن لکه سوختگی یا خرید فرش جدید ندارید. اما اگر این لکه کوچک است با روش های زیر می توان آن را پاک کرد. لطفا دستورالعمل های زیر را مرحله به مرحله دنبال کنید:

*قسمت های سیاه و قهوه ای سوختگی را با قیچی کوچک و تیز جدا کنید.
*گاهی استفاده از تیغ تیز روی سطح فرش گزینه بهتری است. اما مراقب باشید که به بافت فرش و دستانتان آسیبی وارد نشود. برای این کار، تیغ را به صورت افقی روی لکه بکشید تا سوختگی فرش برطرف شود.
*حالا سطح فرش و لکه را جاروبرقی بکشید تا شکل دقیق لکه دیده شود.
*یک پارچه سفید نرم را به محلول تمیز کننده آغشته کرده و روی لکه پاک کنید. بهتر است پارچه را از قسمت بیرونی لکه به داخل بکشید و این کار را چندین بار تکرار کنید تا لکه تا حدودی کاهش یابد.
*ممکن است مقداری از رنگ فرش تغییر کرده باشد. در این مواقع بهترین پیشنهاد خرید رنگ فرشی است که هماهنگی بیشتری با رنگ سطح فرش داشته باشد. سپس با استفاده از یک قلم موی نازک، رنگ را روی فرش بکشید و بگذارید خشک شود. خواهید دید که اثر سوختگی روی فرش با اتو به شدت کاهش می یابد و هیچکس جز شما متوجه این علامت نمی شود.

سوختگی فرش با زغال و راه‌حل برطرف شدن آن

شاید سوختگی فرش با زغال بسیار نادر باشد. اما اگر این اتفاق بیفتد بسیار ناخوشایند و آزاردهنده است. برای از بین بردن این لکه ابتدا سریع عمل کنید و زغال داغ را از روی فرش بردارید.

زغال بیشتر از هر چیز دیگری باعث ایجاد لکه های سیاه روی فرش می شود. به همین دلیل ابتدا فرش را با حوصله و با پارچه تمیز و مرطوب پاک کنید. سپس الیاف سوخته را با قیچی بردارید. هنوز آثار سوختگی روی فرش وجود دارد. به همین دلیل از شامپو فرش برای ترمیم ناحیه سوختگی استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که آب و صابون جایگزین مناسبی برای شامپو فرش نیستند. همچنین اگر سوختگی با زغال عمیق است، دلسرد نشوید و بقیه کار را به قالی شویی با تجربه بسپارید و از آسیب رساندن به فرش خودداری کنید.

سوختگی موکت پشمی

برای از بین بردن لکه سوختگی از روی فرش پشمی، از تمام موارد فوق می توان برای هر فرش سوخته ای استفاده کرد. اما جدا از آن، کمک از آب ولرم را فراموش نکنید. در عین حال از حلال های قلیایی یا آمونیاکی استفاده نکنید. این مواد به سرعت به بافت فرش آسیب می رساند و باعث ایجاد تغییراتی در الیاف آن می شود.

سوختگی موکت پشمی

راه‌حل آخر، سوختگی فرش را پنهان کنید!

سریع ترین راه برای نادیده گرفتن لکه سوختگی فرش این است که آن را هوشمندانه پنهان کنید. برای این کار می توانید لکه را زیر پایه مبلمان قرار دهید. همچنین اگر لکه سوختگی فرش در وسط فرش باشد کمی مشکل می شود اما پنهان کردن آن زیر میز جلوی مبل گزینه خوبی است. اگر لکه خیلی بزرگ باشد، نمی توان آن را نادیده گرفت و به خوبی پنهان کرد. به همین دلیل شاید خرید یک فرش کوچک و تغییر دکوراسیون در این فضا گزینه بهتری باشد.

اگر فرش را اخیرا خریده اید و هزینه زیادی برای آن پرداخته اید، روش پیشنهادی این است که چند گلدان روی قسمت سوخته فرش قرار دهید یا روی آن را با لوازم تزئینی بپوشانید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *