مسئولیت بیمه باربری

5/5 - (1 امتیاز)

مسئولیت بیمه باربری

مسئولیت بیمه باربری کلیه اسباب و اثاثیه ای که توسط شرکت های حمل و نقل جابجا می شود مشمول دو نوع بیمه حمل و نقل می باشد که به شرح زیر می باشد:

بیمه نامه نوع اول شامل بیمه نامه هایی است که در آن صاحبان کالا بیمه گذار بوده و زیرا مالکان می توانند اشخاص حقیقی و حقوقی باشند و بیمه باری که انجام می دهند در زمینه بیمه اموال است.
نوع دوم بیمه شامل بیمه هایی است که بیمه گذاران آن شرکت های باربری و حمل و نقل هستند و بیمه باربری که ارائه می کنند بیمه مسئولیت محسوب می شود.

بررسی نوع اول بیمه نامه باربری داخلی

نوع دیگری از بیمه باربری، بیمه نامه باربری داخلی است که صاحبان بار برای اطمینان از رسیدن سالم کالا و تجهیزات خود به مقصد، منعقد می کنند و در باربری خود لحاظ می کنند. البته برخی موارد نیز در صورت تمایل بیمه گر قابل پوشش است. به عنوان خطرات  اصلی و یا خطرات فرعی، که در آن خطرات اصلی ممکن است حوادث غیر منتظره مانند تصادف، واژگونی، آتش سوزی یا سقوط کامیون باشد. خطرات فرعی همچنین شامل سرقت کامیون یا کالاهای داخلی آن و همچنین آسیب هایی است که ممکن است در اثر تخلیه یا بارگیری یا آسیب ناشی از آب دیدگی محموله و آسیب ناشی از تخلیه کالا از سطح ایجاد شود. اقلام حمل شده و خطر فرعی دیگر شامل غرق شدن کالا و محموله در حین حمل و نقل دریایی کالا بین بنادر یا جزایر ایرانی با بار و کشتی های طبقه بندی شده است که مالک محموله ضمیمه بیمه نامه اصلی می باشد. این موضوع از نظر مسئولیت بیمه بار نیز قابل ذکر است که هر چه خطر تحت پوشش داده شده زیاد باشد، حق بیمه بیشتری را بیمه گذار باید پرداخت کند.

بررسی نوع اول بیمه نامه باربری داخلی

بررسی خسارت های بیمه باربری نوع اول که تحت پوشش قرار نمی گیرد

اصولاً مدت اعتبار بیمه باربری می تواند از ابتدای بارگیری بار به وسیله ی ماشین های باربری آغاز کرد و حداکثر تا 8 روز پس از رسیدن کالای حمل شده به انبار و مقصد و تحویل به بیمه گذار به اتمام رسید. در این خصوص خارج از عرف نیست که هر مقدار کالا زودتر از زمان تعیین شده به مقصد برسد و سالم بودن بار توسط گیرنده تایید شود برخی از خسارت هایی که تحت پوشش بیمه باربری داخلی قرار نمی گیرند به شرح زیر است.

خود سوزی محموله

کم شدن وزن معمولی و یا متعارف کالا

آسیب به بسته بندی و برچسب حمل و نقل،به جزء این که محصول اصلی آسیب ندیده.

خسارات ناشی از برخی حوادث کاملاً غیرمنتظره مانند شورش یا جنگ

خسارات ناشی از انفجارهای هسته ای به طور مستقیم یا غیرمستقیم

صدمات ناشی از هر نوع تغییر مسیر کامیون به صورت عادی و معمولی

تفاوت بیمه باربری با بیمه ی متصدیان در چیست

تفاوت بیمه باربری با بیمه ی متصدیان در چیست

با توجه به تمامی موارد ذکر شده تاکنون و با توجه به قوانین های مشخص و مخصوصی که هر شرکت بیمه در رابطه با بیمه انواع محموله ها دارد، ممکن است مواردی خارج از تعهدات شرکت بیمه باشد که مربوط به این عدد و امتیاز تفاوت بیمه باربری با بیمه متصدیان باربری مطالب زیر را برای شما آماده کرده ایم:

بیمه نامه مسئولیت متصدیان حمل و نقل و خطراتی که آن را پوشش می دهد:

با این نوع بیمه باربری، شرکت های حمل و نقل و باربری باید ابتکار عمل را به کار گیرند تا کالاهایی را که قصد جابجایی دارند بیمه کنند و این کار را برای اطمینان از رسیدن ایمن آنها به مقصد انجام دهند.و با این نوع بیمه بار، صاحبان کالا هیچ گونه دخالتی در انواع بیمه ندارند و توسط متصدیان باربری انجام می شود. 

خسارت هایی که از تعهدات بیمه گر در بیمه نامه باربری خارج می باشد چیست

خسارت هایی که از تعهدات بیمه گر در بیمه نامه باربری خارج می باشد چیست

خساراتی که جزء تعهدات بیمه گر در بیمه نامه باربری از طریق مسئولیت متصدیان می باشد به شرح زیر است:

هر چیزی که باعث آسیب به محموله شود، مانند خیانت در امانت یا جعل اسناد

تمام حوادث طبیعی مانند سیل، طوفان، آتشفشان و زلزله

با هرگونه تشعشعات رادیواکتیو و هسته ای

در صورت احتراق خود به خودی محموله مانند احتراق شیمیایی که جزء عیب داخلی محموله محسوب می شود.

در صورت حمل کالای غیرعادی و قاچاق

وقوع هر نوع خسارتی که به طور غیرمستقیم به محموله وارد شود، مانند کاهش ارزش مالی کالا.

خسارت ناشی از تخلیه یا بارگیری

کم شدن عادی وزن کالا

البته بیمه نامه باربری داخلی مزایایی نسبت به بیمه نامه مسئولیت متصدیان برای صاحبان بار دارد که به اختصار به آنها می پردازیم. در بیمه باربری داخلی در صورت وقوع خسارت، بیمه گذار می تواند به راحتی حق جانشینی را برای جبران خسارت وارده به شرکت های حمل و نقل اعمال کند، اما در بیمه نامه مسئولیت متصدیان حمل و نقل داخلی این امر تنها در صورت وقوع مشکل توسط مسبب حادثه اعمال می شود.

جهت اسباب کشی به صفحه اصلی باربری خونه بار مراجعه فرمایید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *