آموزش پاک کردن لکه شمع

Rate this post

آموزش پاک کردن لکه شمع

لکه شمع یکی از اتفاقاتی است که با ریختن روی فرش، موکت، سفره یا لباس  از بین می رود. یکی از روش های یادگیری نحوه پاک کردن لکه شمع، استفاده از انجماد یا خنک کننده، استفاده از اتو یا حرارت، یا استفاده از شوینده های مناسب است.

تمیز کردن لکه شمع

گاهی اوقات در مهمانی ها یا تولدها یا زمانی که برق قطع می شود، از شمع برای روشن کردن خانه استفاده می کنند که ممکن است باعث ذوب شدن برخی از شمع ها روی لباس، سطح میز، فرش یا رومیزی شود. در این صورت ممکن است فکر کنید که دیگر امکان برداشتن موم شمع ریخته شده وجود ندارد و لباس یا سفره شما از بین رفته است. اما این پایان ماجرا نیست. راه های زیادی برای از بین بردن لکه های شمع وجود دارد. در این مقاله قصد داریم روش های مختلفی را برای از بین بردن لکه شمع از روی لباس، فرش، رومیزی، پارکت چوبی، کفش، کاغذ دیواری و … بیاموزیم.

آموزش روش های پاک کردن لکه شمع

وقتی لکه های موم یا شمع روی سفره، شمعدان یا هر چیز دیگری ریخته می شود، نگران نباشید. شما هنوز به آخر خط نرسیده اید. یک روش برای یادگیری نحوه پاک کردن لکه های شمع استفاده از انجماد یا سرد کردن است. این روش برای یادگیری پاک کردن لکه شمع به این صورت است که سفره یا وسیله ای را که روی آن لکه وجود دارد در فریزر قرار دهید تا خنک شود. اگر سایز دستگاه خیلی بزرگتر از سایز فریزر یخچال است باید تکه های قالب یخ را داخل حوله یا پارچه ای قرار دهید و دستگاه را بین تکه های یخ قرار دهید. زمان بگذارید (حدود یک ساعت) تا موم شمع خنک شود. سپس آن را از فریزر یا تکه های یخ خارج کرده و در دمای محیط قرار دهید. سپس، با استفاده از یک کاردک پلاستیکی یا چاقوی کره خوری که تیز نیست، لکه یا موم شمع را بتراشید. خواهید دید که لکه های شمع کنده شده و از میز جدا می شوند. سپس پس از تمیز کردن رومیزی از لکه شمع، لکه باقیمانده را با استفاده از لکه‌ بر پاک کنید. مقدار مورد نیاز لکه بر را روی یک تکه پارچه بریزید و آن را به آرامی روی تمام قسمت های میز بمالید.

آموزش روش های پاک کردن لکه شمع

پاک کردن لکه شمع از روی فرش

همچنین گاهی پیش می‌آید که در جشن تولد یا زمانی که برق قطع می‌شود، لازم است شمع روشن کنید و این احتمال وجود دارد که مقداری از لکه شمع یا پارافین شمع روی فرش یا قالیچه برود که باعث می‌شود. فرش ظاهری زشت و ناخوشایند دارد یکی از راه‌های یادگیری پاک کردن لکه‌های شمع از روی فرش یا موکت، استفاده از یک تکه یخ است. ابتدا یک تکه یخ را در پلاستیک قرار دهید و چند دقیقه آن را روی موم بگذارید. قبل از اینکه یخ آب شود، با قاشق شروع به برداشتن موم از روی فرش کنید. سپس با جارو کشیدن باقی مانده موم روی فرش را تمیز کنید. ممکن است لکه های رنگ مومی روی سطح فرش باقی بماند. بنابراین برای از بین بردن آن باید از لکه بر استفاده کنید یا می توانید مقداری محلول پاک کننده یا شوینده فرش را با الکل سفید مخلوط کنید سپس حدود دو قسمت آب به آن اضافه کنید. سپس مقداری از مخلوط یا محلول فوق را روی سطح فرش اسپری کنید. سپس یک پارچه تمیز را روی سطح فرش بکشید تا رنگ مومی باقی مانده پاک شود.
همچنین زمانی اتفاق می‌افتد که لکه‌های شمع یا پارافین روی لباس یا سفره‌تان ایجاد شود. در این صورت استفاده از حرارت یا بخار برای از بین بردن لکه های شمع بهترین گزینه است. روش آموزش پاک کردن لکه شمع از روی لباس یا سفره به این صورت است که اتو را روشن کنید و بگذارید داغ شود. ابتدا مطمئن شوید که لکه به هیچ وجه به اتو نچسبیده است. بنابراین قبل از قرار دادن اتو روی سطح پارچه، یک تکه دستمال کاغذی را روی سطح موم قرار دهید (مطمئن شوید که اندازه دستمال کاغذی از کل سطح اتو بزرگتر باشد). سپس یک پارچه یا حوله را روی سطح دستمال کاغذی قرار دهید. این عمل به این دلیل انجام می شود که وقتی اتو داغ است، دستمال کاغذی به سطح اتو نچسبد. سپس اتو داغ را روی پارچه قرار دهید و آن را کاملاً روی سطح پارچه بکشید. متوجه خواهید شد که حرارت حاصل از اتو موم را ذوب می کند و به آرامی موم جذب دستمال کاغذی می شود و به آن می چسبد. این روند را تا زمانی ادامه دهید که موم شمع کاملا ذوب شده و جذب بافت شود. (هر از چند گاهی دستمال کاغذی را عوض کنید). سپس پس از اتمام کار مقداری ماده شوینده روی سطح پارچه لکه دار بریزید و آن را به خوبی با آب بشویید.

پاک کردن لکه شمع از روی پارچه

پاک کردن لکه شمع از روی پارچه

این نیز یکی از روش های آموزش پاک کردن لکه شمع از روی میز،اُپن یا شمعدان است. در این روش با استفاده از حرارت یا گرم کردن پارافین می توان لکه را از روی سطوح پاک کرد. در این آموزش از بین بردن لکه شمع، باید از سشوار به عنوان منبع گرما استفاده کنید. سشوار را رویخشک کن قرار داده و در فاصله مناسب از لکه قرار دهید تا آسیب جدی به دستگاه وارد نشود. سپس خواهید دید که گرمای سشوار باعث می شود لکه شمع آب شود و به راحتی از روی سطح پاک شود. سپس با استفاده از یک کاردک پلاستیکی و یک دستمال، موم ذوب شده را از سطح میز جدا کنید. اما از این روش برای از بین بردن لکه شمع از روی لباس یا پارچه استفاده نکنید. زیرا شمع از حرارت آب می شود و جذب پارچه یا لباس می شود. اگر هنوز لکه های شمع روی سطح میز وجود دارد، نگران نباشید. با استفاده از یک اسپری تمیزکننده و یک اسفنج نرم می توانید باقی مانده پارافین شمع را پاک کنید. کمی از اسپری پاک کننده را روی سطح میز اسپری کنید. سپس با استفاده از یک اسفنج، تمام سطح میز را از روی لکه پاک کنید.

گاهی اوقات موم شمع یا پارافین روی کفش شما می ریزد.حال جنس کفش چرم یا جیر باشد. به راحتی می توانید آن را حذف کنید. یکی از راه های یادگیری نحوه پاک کردن شمع از روی کفش، استفاده از یخ است. پس مقداری یخ داخل نایلون بریزید و آن را روی تمام قسمت هایی که لکه شمع ریخته است بکشید. در این فرآیند موم ها سفت می شوند و در نتیجه به راحتی پوسته برداشته یا موم از سطح کفش خارج می شود. اگر هنوز آثاری از لکه شمع روی کفش باقی مانده است. می توانید مقدار کمی آب و خاک را مخلوط کرده و خمیر غلیظی از آن درست کنید. خمیر را روی کفش بمالید و بگذارید خمیر خشک شود. سپس با استفاده از یک برس پلاستیکی نرم، خمیر را از روی کفش جدا کنید.

از بین بردن لکه شمع

اگر لکه یا  پارافین شمع روی زمین یا پارکت چوبی شما ریخته است، باید از یک تکه یخ برای پاک کردن آن از سطح پارکت استفاده کنید. روش حذف لکه شمع از روی پارکت چوبی این است که یک تکه یخ را روی سطح پارافین قرار دهید. یخ لکه پارافین را سفت می کند. سپس با یک کاردک تیز، پارافین سفت شده را از سطح پارکت جدا کنید. با این روش بسیار مراقب باشید که کف چوبی خود را خراشیده یا سائیدگی  نشود. سپس مقداری لاک مخصوص به همان قسمت کف بزنید. سپس با استفاده از یک پارچه نرم، لکه های باقی مانده را از روی پارکت تمیز کرده و پاک کنید.

روش دیگری برای از بین بردن اثر لکه یا پارافین شمع  روی کاغذ دیواری. روش آموزش پاک کردن لکه شمع از روی کاغذ دیواری نیز بسیار ساده و راحت است. ابتدا باید یک تکه یخ روی لکه شمع که روی سطح کاغذ دیواری است قرار دهید تا لکه پارافین یخ زده و سفت شود. سپس با استفاده از تراش یا کاردک لکه های پارافینی را از روی سطح کاغذ دیواری پاک کنید. بقایای لکه روی کاغذ دیواری را با استفاده از اتو پاک کنید. به این ترتیب پارچه ای را روی سطح کاغذ دیواری قرار دهید و اتو داغ را روی آن بکشید. این کار را چندین بار تکرار کنید و خواهید دید که چگونه لکه های باقی مانده از سطح کاغذ دیواری محو می شوند.

جهت اسباب کشی به صفحه اصلی باربری خونه بار مراجعه فرمایید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *