نحوه پاک کردن لکه ها از روی لباس

4.9/5 - (14 امتیاز)

 پاک کردن لکه ها از روی لباس، مبلمان و فرش باعث می شود کهنه و فرسوده به نظر برسند. اما قبل از اینکه بلوزی را که فرزندتان شکلاتی درست کرده است بیرون بیندازید یا از پوشیدن شلوار جین خود که دارای لکه های گلی و علف است صرف نظر کنید، می توانید از راه حل های مفیدی که در ادامه این مقاله برای از بین بردن لکه ها ارائه می دهیم استفاده کنید. بنابراین می توانید تمام لکه ها را پاک کنید. 

ابن مقاله توسط باربری خونه بار برای شما عزیزان نوشته شده است لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید

نحوه پاک کردن لکه ها از روی لباس

  • مهمترین قسمت لکه گیری این است که تمیز کردن اولیه را در اسرع وقت انجام دهید. هر چه زودتر شروع به پاک کردن لکه کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که بتوانید آن را پاک کنید.
  • همیشه قبل از پاک کردن لکه قسمت متفاوتی از پارچه را تست کنید تا مطمئن شوید محلولی که می خواهید استفاده کنید به پارچه شما آسیب نمی رساند.
  • پودر آنزیم را امتحان کنید. برخی از شوینده ها فرمول خاصی دارند که پروتئین داخل لکه را تجزیه می کند.

و حالا نکته! این لکه ها ممکن است باعث شوند که هر بار که لباس ها را می شویید آنها را فشار دهید و از سفید کننده استفاده می کنید به این امید که این بار لکه از بین برود یا حتی ممکن است دست از پوشیدن این لباس ها بردارید و کلاً از پوشیدن این لباس ها دست بکشید. بنابراین قبل از اینکه خسته شوید یا احتمالاً پارچه یا لباس لکه دار را دور بیندازید، این روش ها را امتحان کنید. البته همه انواع لکه ها قوانین خاص خود را برای تمیز کردن دارند.

نحوه پاک کردن لکه چمن روی لباس

نحوه پاک کردن لکه چمن از لباس

با یک شوینده مناسب، پارچه را کاملا تمیز کرده و بشویید. می توانید از یک مسواک قدیمی برای پاک کردن لکه از روی پارچه استفاده کنید.

برای پاک کردن رنگ باقیمانده از پارچه، از آمونیاک و سرکه سفید رقیق شده استفاده کنید.

متیل الکل یا متانول که الکل صنعتی نیز نامیده می شود برای پاکسازی این لکه ها مفید است. می توانید الکل متیله را از داروخانه یا فروشگاه سخت افزار تهیه کنید.

نحوه پاک کردن لکه شکلات روی لباس

اجازه دهید شکلات کاملا خنک شود و سفت شود سپس سعی کنید تا حد امکان آن را از پارچه جدا کنید.

شستشوی اولیه را با مایع ظرفشویی بی رنگ و آب انجام دهید. با استفاده از یک تکه پارچه سبک، لکه را به آرامی پاک کنید.

اگر لکه روی پارچه از شیر شکلات است، از چند قطره آمونیاک استفاده کنید. اگر لکه از شکلات تلخ است، از دو قاشق غذاخوری سرکه سفید (برای پارچه های رنگی) یا پراکسید هیدروژن (برای پارچه های سفید) استفاده کنید.

یک قاشق غذاخوری پودر لباسشویی آنزیمی را با دو فنجان آب مخلوط کنید و قسمت لک شده را به مدت 20 دقیقه در آن قرار دهید و سپس کاملا آبکشی کنید.

برای چیزهایی که نمی توانید در ماشین لباسشویی بیندازید، الکل مالشی را روی لکه بمالید و بعد از 10 دقیقه کاملاً بشویید. از مخلوط آب و کمی شوینده ملایم برای پاک کردن لکه باقی مانده استفاده کنید.

نحوه پاک کردن لکه آدامس روی لباس

نحوه پاک کردن لکه آدامس از لباس

برای از بین بردن آدامس پارچه را در فریزر قرار دهید تا یخ بزند، اگر این امکان برای شما وجود ندارد می توانید چند تکه یخ را در یک کیسه پلاستیکی کوچک بریزید و روی قسمتی از پارچه که آدامس چسبیده است قرار دهید. هنگامی که آدامس سفت شد، می توانید بدون اینکه لکه ای باقی بماند، آن را از روی پارچه جدا کنید.

برای چسب و سایر چسب ها از محصولی که مخصوص این کار طراحی شده است استفاده کنید. این محصولات فرمولی دارند که می تواند مواد چسبیده باقی مانده را بشکند و از پارچه جدا کند. این محصول را بمالید و 10-15 دقیقه صبر کنید تا عمل کند، سپس سعی کنید مواد گیر کرده را بردارید، هر چند بار که لازم است تکرار کنید تا کاملا تمیز شود.

برای پاک کردن چسب مایع، کمی مایع ظرفشویی و آب کافی است.برای پاک کردن چسب های دائمی مانند اپوکسی (چسب پلاستیک) یا چسب قطره ای، به استون نیاز دارید، سپس پارچه را کاملا بشویید و آبکشی کنید.

نحوه پاک کردن لکه مداد شمعی از لباس

نحوه پاک کردن لکه مداد شمعی از لباس

از محصولی که به طور خاص برای از بین بردن این نوع لکه ها طراحی شده است استفاده کنید و بگذارید 10 تا 15 دقیقه روی پوست بماند تا اثر کند. سپس سعی کنید لکه را پاک کنید، هر چند بار که لازم است این کار را تکرار کنید تا لکه به طور کامل پاک شود.

پارچه را روی دسته‌ای از حوله‌های کاغذی قرار دهید تا سطح لکه‌دار روی دستمال قرار گیرد، روی آن روغن اسپری کنید و بگذارید ۵ دقیقه بماند. حوله را برگردانید و دوباره اسپری کنید، 5 دقیقه دیگر صبر کنید و سپس کاملا آبکشی کنید.

مایع ظرفشویی با آب گرم نیز برای از بین بردن لکه های مداد رنگی مناسب است.

نحوه پاک کردن لکه آب‌میوه روی لباس

نحوه پاک کردن لکه آب میوه از لباس

حوله را به مدت 30 دقیقه در آب سرد قرار دهید. سپس آن را در مخلوط آب گرم و کمی ماده شوینده آنزیمی خیس کنید، با آب سرد بشویید و سپس پارچه را در محلولی از مخلوط سرکه و آب (به نسبت یک به دو) قرار دهید و بگذارید 10 دقیقه بماند ،از لکه بر استفاده کنید و سپس با پودر آنزیم بشویید.

نحوه پاک کردن لکه قهوه روی لباس

نحوه پاک کردن لکه قهوه از لباس

برای از بین بردن لکه قهوه، روی لکه را با یک لکه بر بپوشانید و پس از 10 دقیقه با استفاده از پودر آنزیمی با آب گرم بشویید.
سعی کنید لکه را با مایع ظرفشویی و آب گرم پاک کنید، اگر لکه از شیر قهوه است، از محصولی استفاده کنید که چربی را حل می کند.

نحوه پاک کردن لکه گِل و لای روی لباس

اجازه بدهید گِل خشک شود. سپس سعی کنید هرقدر که امکان دارد آن را از پارچه جدا کنید. از یک شوینده‌ی ملایم و کمی آب استفاده کنید و پارچه را بمالید تا کف درست شود. بعد از آبکشی اگر هنوز هم لکه‌ای باقی مانده بود، از ترکیب سرکه و آب (به نسبت مساوی) برای پاک کردن آن استفاده کنید و با یک شوینده‌ی آنزیم‌دار بشویید.

در مورد چیزهایی که نمی‌توانید آنها را در ماشین لباس‌شویی بیندازید، بگذارید گِل خشک شود و سعی کنید آن را جدا کنید. از یک قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی و یک فنجان آب برای پاک کردن لکه استفاده و با آب سرد آبکشی کنید.

نحوه پاک کردن لکه گریس و روغن روی لباس

نحوه پاک کردن لکه گریس از لباس

سطح لکه‌دار را روی توده‌ای از حوله‌های کاغذی قرار دهید، مقداری روغن‌زدا را روی آن بریزید و بگذارید خشک شود، سپس آبکشی کنید. برای شستشوی ماشینی از داغ ترین آب توصیه شده برای شستشوی پارچه مورد نظر استفاده کنید.


روی لکه را با یک پودر جاذب مانند نشاسته ذرت، جوش شیرین، نمک یا پودر بچه بپوشانید و بگذارید مدتی بماند. سپس گرد و غبار را بدون مالش از روی پارچه جدا کنید. اگر لکه باقی ماند، از یک حلال تمیز کننده خشک استفاده کنید.


مایع ظرفشویی را روی لکه بمالید و بگذارید چند دقیقه بماند. سعی کنید لکه را با یک پارچه تمیز پاک کنید و سپس با یک شوینده آنزیمی بشویید، برای از بین بردن لکه چربی از روی فرش، الکل را روی آن بمالید.

نحوه پاک کردن لکه جوهر از لباس

نحوه پاک کردن لکه جوهر از لباس

موثرترین ماده ای که می تواند لکه جوهر را از بین ببرد اسپری موست! یک پارچه یا حوله تمیز زیر لکه قرار دهید و روی لکه را اسپری کنید تا کاملا خیس شود. بگذارید چند ثانیه بماند و سپس سعی کنید لکه را با یک پارچه تمیز دیگر پاک کنید. این کار را تکرار کنید تا لکه از بین برود و سپس پارچه را با مواد شوینده آنزیمی بشویید.
پارچه مرکب شده را یک شب در شیر خیس کنید و سپس طبق معمول بشویید.

نحوه پاک کردن لکه خون از لباس

نحوه پاک کردن لکه خون از لباس

لکه خون را در آب سرد خیس کنید و سپس با انگشت به آرامی لکه را بمالید. بسته به اندازه لکه، ممکن است لازم باشد چندین بار آب را تغییر دهید زیرا خون صورتی می شود.
سپس با آب سرد بشویید و دوباره در آب سرد خیس کنید. قبل از شستشو مقداری لکه روی آن بریزید و بگذارید کمی بماند.
برای پارچه های سفید یا سبک با لکه های سرسخت، می توانید از پراکسید هیدروژن استفاده کنید، محلول آب نمک (2 قاشق غذاخوری نمک در یک لیتر آب) درست کنید و پارچه لکه دار را در آن خیس کنید.

نحوه پاک کردن لکه عرق روی لباس

نحوه پاک کردن لکه عرق از لباس

قبل از شستشو، از یک لکه بر استفاده کنید و اجازه دهید برای مدتی طبق دستور بماند. پارچه را در گرمترین آب توصیه شده برای آن پارچه و با استفاده از شوینده و سفید کننده آنزیمی بشویید.
پس از استفاده از لکه بر، از سرکه رقیق شده برای پاک کردن لکه باقی مانده استفاده کنید و سپس با آب سرد کاملاً بشویید.

نحوه پاکردن لکه سس کچاپ و سایر موادی که گوجه‌فرنگی دارند

نحوه پاک کردن لکه سس کچاپ از لباس

در اسرع وقت پارچه  را زیر آب سرد قرار دهید، سپس آن را در آب گرم خیس کنید و با یک اسفنج آغشته به مایع ظرفشویی روی لکه ضربه بزنید.
لکه های سرسخت را می توان با الکل های متیله پاک کرد، از یک لکه بر استفاده کنید و بگذارید 15 دقیقه بماند. برای از بین بردن لکه باقیمانده از سرکه رقیق شده استفاده کنید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *