روش های تمیز کردن اجاق گازهای خانگی

Rate this post

روش های تمیز کردن اجاق گازهای خانگی

آشپزخانه جایی است که بانوی خانه با طبخ غذاهای لذیذ و معطر عشق و صمیمیت را به اعضای خانه منتقل می کند. برای آوردن آرامش و صمیمیت به یک آشپزخانه ایمن، باید یک اجاق گاز مدرن و با کیفیت داشته باشیم. اجاق گاز از گذشته تا به امروز دستخوش تغییرات عظیمی شده است. از اجاق گاز رومیزی و معمولی گرفته تا اجاق گاز در حال کار با سیستم های فر دار پیشرفته. اجاق گازهای امروزی در انواع مختلف و شیک در بازار موجود است.

اجاق گازها با توجه به هدف خود به 3 دسته اجاق گاز مبله (فر یا کابینت)، اجاق گاز صفحه ای (برقی یا گازی) و اجاق گاز رومیزی تقسیم می شوند. هر کدام از این اجاق گازها علاوه بر زیبایی و کارایی که دارند روش های نظافت خاصی را نیز می طلبند. روش های نظافت اجاق گاز خانگی بسته به نوع اجاق گاز متفاوت است، اگر می خواهید اجاق گاز خانگی خود را به بهترین شکل ممکن تمیز کنید تا انتهای این مطلب در سایت شرکت باربری خونه بار باشید.

جنس اجاق گاز

جنس بدنه گاز نقش بسیار مهمی در سهولت نظافت، مقاومت در برابر ضربه و سائیدگی و همچنین عمر و دوام اجاق گاز دارد. جنس بدنه گاز یا از استیل، شیشه، سرامیک یا فلز است.

اجاق گاز، جنس بدنه استیل

اجاق گاز باجنس استیل مقاومت بسیار بالایی دارد و درعین حال زیباست. غذا راحت تر تمیز می شود و غذا به سطح آن نمی چسبد اجاق گاز استیل دو نوع است. ساده یا آجدار. طرح ساده اجاق گاز مدل استیل براق و صیقلی بوده و امکان ایجاد خط و خش روی سطح آن وجود دارد. طرح آجدار اجاق گاز مدل استیل ضد خش بوده و سطح زبرتری دارد که به مرور زمان چرک مرده و کدر می شود.

تمیز کردن اجاق گاز با صفحه سرامیک

این نوع اجاق گاز نیز در نوع خود بی نظیر است. سبک بسیار زیبایی است و قدرت ماندگاری بسیار خوبی دارد. به راحتی تمیز می شود و در برابر چربی، گرد و غبار یا سایش بسیار مقاوم است.

اجاق گاز مدل شیشه ای

این نوع اجاق گاز با صفحه شیشه ای بسیار زیبا می باشد و همچنین دارای شیشه نشکن می باشد. سطح شیشه ای آن از ریختن آب سرد روی سطح شیشه داغ ترک نمی خورد. یکی از ملزومات نگهداری این نوع اجاق گاز این است که بعد از هر بار پخت، سطح شیشه را تمیز کنید تا هیچ لکه یا چربی روی سطح آن باقی نماند.

یکی دیگر از مدل های اجاق گاز، اجاق گاز برقی است. همانطور که از نام آن پیداست به جای گاز از برق برای پخت غذا استفاده می شود. دارای صفحه نمایش لمسی و دیجیتال به جای پیچ های شعله ای اجاق گاز. تمیز کردن این نوع اجاق گاز کمی دشوارتر است.

انواع روش های تمیز کردن اجاق گازهای خانگی

ظاهر تمیز اجاق گازها تمیزی آشپزخانه شما را نشان می دهد. برای حفظ زیبایی اجاق گاز، پس از ظاهر شدن لکه ها و چربی ها باید بلافاصله قبل از خشک شدن از روی سطح اجاق گاز پاک شوند. زیرا اگر مقداری چربی و لکه روی سطح اجاق گاز باقی بماند خاصیت خورندگی دارد و علاوه بر آسیب رساندن به سطح اجاق گاز ظاهری ناخوشایند و زشت به آشپزخانه شما می دهد.

روش های مختلفی برای نظافت اجاق گاز خانگی بسته به نوع اجاق گاز وجود دارد.

انواع روش های تمیز کردن اجاق گازهای خانگی

تمیز کردن اجاق گازهای خانگی از جنس استیل

همیشه هنگام پخت مقداری غذا روی سطح گاز ریخته می شود و باید حتما بعد از پخت آن را تمیز کنیم. برای تمیز کردن اجاق گازهای استیل خانگی ابتدا صبر کنید تا اجاق گاز خنک شود. زیرا اگر اجاق گاز داغ باشد امکان سوختن دست وجود دارد. روش های زیادی برای تمیز کردن اجاق گاز استیل استفاده می شود. اما هرگز برای تمیز کردن آنها از سفید کننده استفاده نکنید. با وجود اینکه از سفید کننده ها برای پاکسازی بسیاری از لکه ها استفاده می شود اما برای سطح اجاق گاز مدل استیل شما بسیار مضر بوده و به سطح آن آسیب جدی وارد کرده و ظاهر آن را تحت تاثیر قرار می دهد. به جای استفاده از سفید کننده، روش های دیگر را امتحان کنید.

تمیز کرئن چربی از روی سطح گاز

*نحوه تمیز کردن اجاق گاز خانگی با جوش شیرین: جوش شیرین اثر پاک کنندگی بسیار خوبی دارد و سطح گاز را از لکه و چربی پاک می کند. برای تمیز کردن اجاق‌های گاز خانگی با استفاده از جوش شیرین، مقداری از آن را روی سطح ابر یا روی یک پارچه نرم بریزید و به آرامی روی سطح گاز استیل خود بکشید. (سطح گاز استیل دارای شیارهای بسیار باریکی است، سعی کنید با کناره سطح شیارها، پارچه را بکشید) در نهایت با یک پارچه مرطوب سطح گاز را پاک کنید.
*همچنین می توانید از پودر صابون برای تمیز کردن اجاق گاز خانگی از جنس استیل استفاده کنید.
*روش دیگر برای تمیز کردن سطح اجاق گاز مدل استیل استفاده از محلول آب ولرم با کمی مایع ظرفشویی است. ابتدا چند قطره مواد شوینده ظرفشویی را در یک کاسه آب ولرم بریزید و با استفاده از یک اسفنج نرم آن را به آرامی روی سطح صفحه استیل بکشید. سپس سطح اجاق را با یک پارچه نرم خشک کنید.
*روش موثر دیگر استفاده از محلول سرکه و روغن مایع است. ابتدا مقداری محلول سرکه را روی سطح لکه اسپری کنید . سپس آن را با یک پارچه نرم پاک کنید. سپس مقداری روغن مایع (زیتون یا غیره) را روی پارچه یا اسفنجی بریزید و به آرامی روی سطح گاز بکشید. به آن زمان بدهید تا تاثیر خود را نشان دهد. سپس با یک پارچه خشک و تمیز سطح اجاق گاز را با دقت پاک کنید.

تمیز کردن اجاق گازهای خانگی از جنس شیشه

اجاق گازهای شیشه ای علاوه بر مزایایی مانند زیبایی، اشغال فضای کمتر در آشپزخانه، معایب متعددی نیز دارند. قابل ذکر است که از بین بردن لکه های روی سطح این نوع اجاق گاز مشکل است. از آنجایی که اجاق گاز مدل شیشه ای از صفحه شیشه ای ساخته شده است، بنابراین در هنگام نظافت باید مراقب باشیم که خط و خش روی آن ها وارد نشود. اگرچه سطح شیشه ای آنها بسیار مقاوم و مستحکم است، اما برای جلوگیری از خراشیدگی شیشه، باید از پارچه های میکروفایبر یا اسفنج های نرم برای تمیز کردن آنها استفاده کنید.

تمیز کردن گاز شیشه ای

*برای تمیز کردن اجاق گاز خانگی از شیشه، ابتدا بگذارید اجاق گاز خنک شود، سپس شروع به تمیز کردن کنید. روش های مختلفی برای تمیز کردن اجاق های شیشه ای وجود دارد.

*یکی از بهترین روش ها استفاده از جوش شیرین است. این روش با روش استفاده از جوش شیرین برای تمیزکردن سطح استیل کمی متفاوت است که به دلیل نوع اجاق گاز نیز می باشد. ابتدا مقداری آب ولرم همراه با صابون یا پودر صابون در ظرفی بریزید تا کمی کف کند. سپس یک پارچه و یا حوله نخی  را داخل ظرف کف بیندازید و بگذارید چند دقیقه بماند تا کف پارچه را جذب کند. همزمان مقدار لازم جوش شیرین را روی سطح اجاق گاز مدل شیشه ای بکشید (لکه ها و چربی های سطح را کاملا می گیرد). سپس به مدت 15 دقیقه یک پارچه نخی کاملا آغشته به کف را روی سطح جوش شیرین پخش شده روی گاز قرار دهید. پس از اتمام زمان، پارچه را با دقت روی سطح گاز بکشید. سپس سطح گاز را با یک پارچه نرم تمیز خشک کنید.

*روش دیگر برای تمیز کردن اجاق گاز مدل شیشه ای استفاده از سرکه است. اگر سطح اجاق گاز شما خیلی کثیف نیست، سطح اجاق گاز را با استفاده از کمی سرکه یا آب ولرم به همراه یک دستمال میکرو فایبر تمیز کنید. اما اگر سطح اجاق گاز مدل شیشه ای بسیار کثیف باشد. ابتدا سطح لکه را با کمی سرکه سیب اسپری کنید. در مرحله بعد، مقداری جوش شیرین را روی مناطقی که اسپری سرکه استفاده کرده اید بپاشید. یک دستمال را در آب داغ فرو برده و آب آن را بگیرید و به مدت 15 دقیقه روی سطح سرکه و جوش شیرین قرار دهید. سپس سطح گاز را با استفاده از یک دستمال میکرو فایبر تمیز و خشک کنید. برای پاک کردن کامل کثیفی از روی سطح گاز، مجدداً سطح اجاق گاز را با یک دستمال میکرو فایبر تمیز کنید.

پاکیزه نگه داشتن اجاق گاز

پاکیزه نگه داشتن اجاق گاز

یکی دیگر از روش های تمیز کردن اجاق گازهای خانگی از جنس شیشه و یا اجاق گاز با صفحه سرامیکی استفاده از شوینده های مخصوص آن ها می باشد. شوینده cif power ، قدرت از بین بردن لکه ها و چربی ها را داشته و سطح اجاق گاز را تمیز می کند. برای تمیز کردن سطح سرامیک و یا شیشه اجاق گاز، مقداری از این شوینده را بر روی سطح گاز، اسپری کنید. سعی کنید که ماده شوینده به خورد لکه برود اما خشک نگردد. سپس با استفاده از دستمال نرم، مانند میکرو فایبر، سطح گاز را تمیز و خشک کنید.

تمیز کردن سر شعله ها و قطعات چدنی اجاق گاز

*یکی از مهم ترین روش های نظافت اجاق گاز خانگی تمیز کردن قطعات و شعله های گاز می باشد. روش های مختلفی برای تمیز کردن آنها وجود دارد.

*یکی از روش ها استفاده از سرکه است. روی شعله ها یا قطعات چدنی مقداری سرکه اسپری کنید. حدود 10 تا 15 دقیقه اجازه دهید سرکه قطعات چدنی را خیس کند. سپس با استفاده از یک پارچه یا حوله نخی تمیز سطح قطعات را پاک کرده و خشک کنید.

*روش دیگر استفاده از محلول آب و جوش شیرین است. ابتدا شعله ها را از روی گاز بردارید و با آب و مواد شوینده ظرفشویی بشویید. در مرحله بعد یک ظرف آب و جوش شیرین آماده کنید و تمام قسمت ها و سر شعله ها را به مدت 15 دقیقه در ظرف قرار دهید تا چربی از سطح قطعات کاملا پاک شود. در نهایت با یک اسفنج نرم و آب ولرم قطعات را تمیز کنید.

*فر نیز یکی از مهم ترین قسمت های گاز است که هنگام پخت کثیف می شود و کثیفی از پشت شیشه آن نمایان می شود. هرگز فر را در حالی که گرم است تمیز یا نشویید. اجازه دهید فر کاملا خنک شود و سپس سطح داخلی فر را با جوش شیرین تمیز کنید و در نهایت با دستمال مرطوب آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن سطح شیشه ای فر، سطح شیشه را با یک پنبه ای آغشته به مقدار کمی الکل تمیز کنید.

تمیز کردن سر شعله های گاز

نکات مهم برای نظافت اجاق گاز خانگی

*هرگز از سیم یا برس برای تمیز کردن سطح اجاق گاز استفاده نکنید.
*برای تمیز کردن سطح اجاق گاز حتما از دستمال های میکرو فایبر نرم استفاده کنید.
از مواد شوینده و مواد شیمیایی حاوی کلرید (بروم – ید – کلر – فلوئور و…) یا الکل، تینر یا آمونیاک روی سطح گاز استیل استفاده نکنید. زیرا باعث زنگ زدگی و خوردگی سطح گاز می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *