نحوه تمیز کردن کابینت

Rate this post

نحوه تمیز کردن کابینت

فرقی نمی کند کابینت آشپزخانه شما از چه جنسی باشد. هر کابینت، صرف نظر از جنس آن، به مرور زمان مستهلک می شود. سطوح کابینت در صورت تمیز نشدن پس از مدتی کثیف و چرب می شود. خب طبیعیه اما تمیز کردن کابینت کاری است که باید هر چند وقت یکبار انجام دهید. این کار را سالی یک بار و فقط در زمان خانه نشینی انجام ندهید.

انواع مختلفی از کابینت ها در بازار وجود دارد و هر کدام به طیف وسیعی از مواد حساس بوده و با طیف وسیعی از پاک کننده ها سازگاری دارند. ممکن است اسباب کشی در راه باشد و در حال بررسی این هستید که خانه قدیمی را با نهایت تمیزی به صاحب جدید تحویل دهید. یا به خانه جدیدی نقل مکان کرده اید و در فکر زیر و رو کردن کابینت هستید. به هر دلیلی، اگر قصد دارید کابینت آشپزخانه خود را برق بندازید، این مقاله را دنبال کنید.

تمیز کردن روزانه کابینت

مهم نیست که از چه نوع کابینتی استفاده می کنید، تمیز کردن روزانه کابینت برای دوام کابینت خانه شما ضروری است. یکی از عناصر کلیدی هر آشپزخانه کابینت آن است. حال تصور کنید با لکه های چربی و کثیفی روی کابینت چه اتفاقی برای زیبایی آشپزخانه شما می افتد. از طرفی اگر کابینت آشپزخانه را در فواصل زمانی کوتاه تمیز کنید، در آینده نیازی به نظافت عمیق نیست.

گردگیری کابینت به صورت منظم

کابینت زیبای آشپزخانه شما باید مانند سایر وسایل خانه گردگیری شود. هر چند وقت یک پارچه تمیز و نرم بردارید و سطوح کابینت را با آن پاک کنید. با این کار، کابینت شما همیشه می درخشد.

تهیه یک محلول پاک‌کننده طبیعی

استفاده طولانی مدت از مواد شوینده می تواند به مرور زمان به بدنه کابینت آسیب برساند. به خصوص اگر کابینت شما از ام دی اف و چوب ساخته شده باشد، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند. چه راهی بهتر از ساختن یک محلول طبیعی برای تمیز کردن کمد خود  تهیه نمایید. برای بدست آوردن این محلول جادویی، یک فنجان آب گرم + یک فنجان سرکه سفید را مخلوط کنید.

مزیت استفاده از محلول سرکه سفید و آب:

در استفاده روزانه باعث ایجاد  تاب خوردگی در سطح کابینت نمی شود.

جلای کابینت را از بین نمی‌برد.

تهیه یک محلول پاک‌کننده طبیعی

پس از هر پخت و پز کابینت را دریابید

آشپزی با تجمع انواع چربی و کثیفی روی سطوح کابینت آشپزخانه همراه است. شاید در نگاه اول متوجه چنین چیزی نشوید، اما به تدریج کثیفی کابینت شما را نگران می کند. بعد از هر جلسه آشپزی در مورد تمیز کردن کابینت جدی باشید.

برای این کار:

یک پارچه تمیز و نرم بردارید.
مقداری را در محلول معجزه گر آب و سرکه فرو کنید.
سطوح را با دقت پاک کنید.
بوی سرکه به مرور زمان از بین می رود.

نظافت درون کابینت را جدی بگیرید

وقتی صحبت از نظافت کابینت می شود، ناخودآگاه تمام افکار معطوف به تمیزی سطح بیرونی کابینت است. اما نه، گول نخورید! پس وظیفه تمیز کردن داخل کابینت چیست؟

همیشه قسمتی از کابینت برای قرار دادن ادویه جات در نظر گرفته شده است. ادویه هایی مانند زردچوبه،ادویه کاری و غیره. حسابی غوغا می‌کنند.، می توانید کف کابینت را پر از ذرات این ادویه ها ببینید. اما چه می توان کرد؟

استفاده از ظرف برای دسته بندی اشیا ایده خوبی است. اگر تعداد وسایلی که استفاده می کنید زیاد و پراکنده است، آنها را در ظرفی مانند سبد قرار دهید. این ظرف ظاهر درون کابینت را بهتر نشان می دهد. همچنین نظافت داخل کابینت نیز با این کار آسانتر می شود.

از کفپوش استفاده کنید. روی سطوح داخلی کابینت از کفپوش استفاده کنید و وسایل را روی آن قرار دهید. ترجیحاً این کفپوش پلاستیکی و ضد آب باشد. در این حالت فقط باید  وسایل  را بیرون بیاورید تا داخل کابینت تمیز شود. سپس کف را به راحتی بشویید.

هر چند وقت یکبار وسایل را از کمد بیرون بیاورید. سپس با محلول سرکه و آب شروع به تمیز کردن سطوح داخلی کنید.

انواع کابینت آشپزخانه

در ادامه مطلب به نحوه تمیز کردن کابینت می پردازیم. اما متریال کابینت ها با یکدیگر متفاوت است. بدیهی است که روش نظافت انواع کابینت نیز از همین تفاوت پیروی می کند. اگر نمی دانید کابینتی خانه شما چه نوعی است، ادامه مطلب را بخوانید.

معروف‌ترین انواع کابینت

کابینت تمام چوب

کابینت فلزی

کابینت پی وی سی

کابینت ام دی اف

کابینت با روکش ملامینه

کابینت با روکش هایگلاس

کابینت با روکش گلاس

کابینت با پوشش وکیوم یا ممبران

کابینت PVC: اجازه دهید در مورد PVC به شما بگوییم. پی وی سی نوعی پلاستیک فشرده با قطر بین 1.5 تا 2 سانتی متر است که به کابینت ساخته شده از این مواد کابینت پی وی سی می گویند. لازم به ذکر است که کابینت پی وی سی کاملا ضد آب می باشد.

کابینت ام دی اف: این نوع کابینت از ام دی اف ساخته می شود. ام دی اف در واقع از خمیر چوب فشرده ساخته می شود. برای کابینت هایی از خانواده ام دی اف مانند ممبران وگلاس، هسته کابینت از ام دی اف ساخته شده است.

کابینت با روکش ملامینه: این نوع کابینت دارای هسته ام دی اف یا نئوپان می باشد. سطح کابینت با ملامینه پوشانده شده است.

کابینت با پوشش گلاس: در کابینت های گلاس، هسته آن ام دی اف و پلاستیک و براق است.

کابینت با روکش هایگلاس:: این نوع کابینت مانند کابینت گلاس است. با این تفاوت که روکش پلاستیکی آن براق و شبیه شیشه است. البته این روکش بسیار سبکتر از شیشه است.

کابینت با روکش ممبران یا وکیوم: هسته این نوع کابینت معمولاً از ام دی اف، نئوپان یا چوب می باشد. روی این ماده نوعی پوشش PVC کشیده شده است. به این پوشش پی وی سی در کابینت ممبران، پوشش ممبران یا وکیوم می گویند.

معروف‌ترین انواع کابینت

روش تمیز کردن انواع کابینت آشپزخانه

پس از آشنایی با انواع کابینت آشپزخانه به روش های نظافت انواع کابینت آشپزخانه می پردازیم. معمول در تمیز کردن کابینت (هر نوع کابینت) استفاده از پارچه نرم و مناسب است. ایده آل ترین دستمال برای تمیز کردن سطوح بیرونی و داخلی کابینت، دستمال مرطوب نانو است.

پاک کردن کابینت تمام چوب و MDF و ممبران

یکی از گران ترین و البته زیباترین کابینت های خانه، کابینت تمام چوب است. حفاظت از این زیبایی نیز روش های خاص خود را می طلبد. چوب به طور طبیعی به رطوبت بسیار حساس است. در نظافت کابینت تمام چوب نیز باید به این نکته توجه کرد. چون کابینت ام دی اف و کل چوب با هم تفاهماتی دارند روش نظافت این دو تقریبا یکیه!

برای تمیز کردن تمام کابینت های چوبی و ام دی اف از مواد شوینده حاوی الکل استفاده نکنید. موادی مانند استون، ویتکس و غیره. برای کابینت آشپزخانه شما سم هستند این توصیه در مورد تمیز کردن کابینت های ممبران نیز صدق می کند.

مواد شوینده را مستقیماً روی کابینت های چوبی و ام دی اف اسپری نکنید. یک پارچه نرم را با مواد شوینده مرطوب کنید و سطوح کابینت را تمیز کنید.

می توانید از مسواک و ترکیبی از جوش شیرین و آب برای پاک کردن لکه از روی کابینت استفاده کنید. مراقب باشید با مسواک به سطح کابینت آسیب نرسانید.

روش پاک کردن کابینت فلزی

در بین انواع کابینت، تمیز کردن کابینت های فلزی راحت ترین هستند. اگر قصد دارید این نوع کابینت را براق کنید، تقریباً از هر روشی می توانید استفاده کنید. تنها روشی که توصیه نمی شود استفاده از جوش شیرین است.

استفاده از ترکیب آب و صابون یکی از روش های رایج برای تمیز کردن کابینت های فلزی است. برای از بین بردن لکه های قدیمی استفاده از محلول سرکه سفید و آب بسیار موثر است. به نظر می رسد که این ماده معجزه گر واقعا معجزه گر است.

در صورت عدم تاثیر مواد ذکر شده از ترکیب یک چهارم فنجان وایتکس با آب استفاده کنید. این دو را با هم ترکیب کنید و با یک اسفنج تمیز و نرم شروع به تمیز کردن کنید. پس از تمیز کردن، سطوح را با یک پارچه نرم و خشک شروع به خشک کردن کنید. البته به خاطر داشته باشید که استفاده از مواد سفید کننده در نهایت منجر به یک روکش کدر روی سطح فلزی کابینت می شود.

پاک کردن کابینت گلاس و هایگلاس

کابینت های گلاس و هایگلاس براق، به شدت بر فضای خانه و آشپزخانه تاثیر می گذارد. بنابراین به دلیل شفافیت، شادی و انرژی مثبت را افزایش می دهند. تنها نقطه ضعف این کابینت،ماندن اثر انگشت روی آن است! به همین دلیل تمیز کردن کابینت های گلاس و هایگلاس به صورت هفتگی و روزانه بسیار مهم است.

می توانید از ترکیب یک فنجان سرکه سفید، یک قاشق جوش شیرین و کمی آب گرم برای تمیز کردن استفاده کنید. این ترکیب بهترین راه ممکن برای تمیز کردن این نوع کابینت است. از این روش برای برق انداختن کابینت های گلاس و هایگلاس آشپزخانه استفاده کنید.

جهت اسباب کشی به صفحه اصلی باربری خونه بار مراجعه فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *