روش شستن انواع تشک در خانه

Rate this post

روش شستن انواع تشک در خانه

یکی از بهترین مکان های خانه که می تواند آرامش خاطر را فراهم کند تخت است. بعد از یک روز خسته کننده فقط روی تشک استراحت کنید. اما صبر کن! چه می شود اگر این پناهگاه مکانی باشد که میلیون ها میکروب و آلودگی در آن زندگی می کنند؟ آیا دوباره او را خواهید دید؟ چند بار در سال، ماه یا هفته تشک های خود را می شویید؟ بدن انسان به دلیل فعالیت اندام هایی مانند عرق، چربی بدن و … باعث کثیف شدن سریع تشک ها و پتوها می شود. توجه به تمیزی تشک مخصوصا در فصول گرم سال بسیار مهم است. ما به این موضوع توجه کردیم و نحوه ضد عفونی کردن و شستشوی تشک در خانه را به شما خواهیم گفت.

مراحل ضد عفونی کردن تشک تخت

گاهی اوقات حس خوبی است که بدانید تشک شما ضدعفونی شده است. علاوه بر این، اگر از تشک تخت برای استراحت اعضای بیمار خانواده استفاده می کنید، توصیه می شود تشک خود را ضد عفونی کنید. همچنین ضدعفونی تشک تخت بعد از خرید تشک دست دوم بسیار مهم است. با انجام مراحل زیر تشک خود را کاملا ضد عفونی کنید.

*تمام ملحفه ها را از روی تخت جدا کنید.
*از سری برس ها روی جاروبرقی استفاده کنید و تخت خود را کاملاً جارو کنید.
*تمام لکه ها را با استفاده از روش های ارائه شده در این مقاله پاک کنید.
*تشک خود را برای چند ساعت در فضای باز قرار دهید تا هوا خارج شود. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید یا به آب و هوا اعتماد ندارید، تشک را برای چند ساعت در مقابل یک پنجره باز قرار دهید. مطمئن شوید که هر دو طرف تشک به اندازه کافی نور خورشید دریافت می کند.
*تمام سطح تشک را با استفاده از دستگاه بخار تشک ا تمیز کنید. اگر به بخارشوی دسترسی ندارید، تشک خود را به مقدار زیاد جوش شیرین بپاشید و آن را برای چند ساعت در گوشه اتاق قرار دهید. سپس تشک را جاروبرقی بکشید تا باقیمانده جوش شیرین پاک شود.
*مقداری مایع ضد عفونی کننده روی تشک اسپری کنید. مراقب باشید زیاده روی نکنید و تشک را خیس نکنید. با توجه به اهمیت محافظت از الیاف تشک، توصیه می کنیم از محلول غلیظ سفید کننده و آب استفاده کنید.
*در نهایت با یک دستمال تمیز سطح تشک را به خوبی تمیز کنید

مراحل ضد عفونی کردن تشک تخت

نحوه شستن انواع تشک تخت خواب

وقتی صحبت از شستن تشک می شود، لازم نیست به سمت مواد شیمیایی قوی بروید. در حالی که مهم است سطحی را که یک سوم عمر خود را روی آن می گذرانید شاداب و تمیز نگه دارید، نیازی نیست پوست خود را با مواد شیمیایی قوی تحریک کنید. می‌توانید از روش‌های طبیعی و مواد ساده‌ای که احتمالاً از قبل در خانه دارید استفاده کنید و تشک خود را تمیز کنید، لکه‌ها را پاک کنید و با رایحه‌ای مطبوع به محل خواب خود خوشبو کنید.

وسایل مورد نیاز برای شستن تشک تخت خواب

جارو برقی

کاسه

یک صافی کوچک

چند پارچه یا حوله تمیز

بطری اسپری

پنکه یا سشوار (اختیاری)

جوش شیرین

اسانس اسطوخودوس

نمک

آب اکسیژنه 3%

چند قطره مایع ظرفشویی

سرکه سفید

اب

دستورالعمل شستن تشک تخت خواب

*تخت را خالی کنید، همه ملحفه ها را از تشک بردارید و داخل ماشین لباسشویی بگذارید.
*تشک تخت را جاروبرقی بکشید روی تشک، کناره ها و پایین تخت را جارو بکشید. در مرحله بعد، تشک را بلند کرده و فضای بین تشک و فنر تخت را تمیز کنید.
*روی تشک خود جوش شیرین بپاشید 1 فنجان جوش شیرین را با چند قطره اسانس اسطوخودوس در یک کاسه بریزید و هم بزنید. سپس، مخلوط را در یک صافی بریزید و جوش شیرین معطر را به طور مساوی روی کل تشک بپاشید. اجازه دهید جوش شیرین تا پایان فرآیند شستشوی تشک روی سطح تشک باقی بماند. سپس با استفاده از جاروبرقی باقیمانده جوش شیرین را از تشک کاملا جدا کنید.
*با مخلوط کردن جوش شیرین، نمک و آب، لکه ها را از بین ببرید تا خمیری به دست آید و از آن برای پاک کردن تمام لکه ها از تشک استفاده کنید. خمیر را روی لکه ها بمالید و بگذارید 30 دقیقه بماند. سپس با استفاده از یک پارچه تمیز و مرطوب، خمیر را پاک کنید.
*تخت را آماده کنید تخت خود را با ملحفه تمیز بپوشانید.

دستورالعمل شستن تشک تخت خواب

نکات مهم برای تمیز کردن تشک تخت

*تشک خود را حداقل هر شش ماه یکبار تمیز کنید. با این حال، اگر وقت دارید، هر سه ماه یک بار بروید و تشک خود را بشویید. اگر لکه ای ظاهر شد، بلافاصله آن را پاک کنید تا از سفت شدن لکه جلوگیری شود.
*برای جلوگیری از تجمع پوست مرده و گرد و غبار روی تخت، حداقل هفته ای یک بار ملحفه را تعویض کنید.
*یک روکش تشک مناسب بخرید. این روکش ها از ورود رطوبت به تشک جلوگیری کرده و از رشد کپک و باکتری جلوگیری می کند.
*یک بار در ماه، تشک تخت را با استفاده از جاروبرقی کاملا تمیز کنید تا از تجمع گرد و غبار روی تشک جلوگیری کنید. برای رفع بوی نامطبوع ابتدا مقداری جوش شیرین روی تشک بپاشید و پس از 10 دقیقه سطح تشک را تمیز کنید.
*هر سه ماه یکبار تشک خود را بچرخانید.

روش از بین بردن لکه زرد روی تشک تخت

شب ادراری در کودکان امری طبیعی است و والدینی که فرزندان کوچک دارند اغلب با این مشکل مواجه می شوند. عرق بدن نیز لکه های زرد مشابهی روی تشک ایجاد می کند که با گذشت زمان تغییر رنگ داده و بوی نامطبوعی در تشک ایجاد می کند. برای از بین بردن لکه های زرد از تشک خود مراحل زیر را دنبال کنید:

*محلول پاک کننده را با مخلوط کردن 1 فنجانآب اکسیژنه 3٪، 3 قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک قطره مایع ظرفشویی آماده کنید. مخلوط را خوب هم بزنید تا جوش شیرین حل شود.
*تشک را خیس کنید، محلول پاک کننده را در یک بطری اسپری بریزید و روی محل اسپری کنید. اجازه دهید لکه برای مدتی در محلول پاک کننده خیس شود.
*اجازه دهید محلول به مدت یک ساعت در هوا خشک شود. اگر می خواهید شستشوی تشک تخت را زودتر تمام کنید، یک پنکه در کنار تشک قرار دهید یا از سشوار در حالت خنک استفاده کنید.

نحوه خشک کردن تشک خواب در خانه

خشک کردن تشک حیاتی است، با این حال بسیاری از مردم برای صرفه جویی در وقت از آن صرف نظر می کنند. تهویه منظم تشک تخت از تجمع مواد حساسیت زا و میکروب ها جلوگیری می کند. خشک کردن تشک بسیار ساده است و می تواند در داخل یا خارج از منزل (حتی در ماه های سردتر) انجام شود. با دنبال کردن مراحل زیر تشک خود را کاملا خشک کنید:

*با بالا کشیدن تمام ملحفه ها، بالش ها، لحاف ها و غیره شروع کنید. اگر اتاق خواب شما پنجره دارد، آنها را باز کنید تا هوای تازه و نور خورشید وارد شود. نور خورشید به طور طبیعی بسیاری از میکروب ها و باکتری ها را از بین می برد.
*تشک خود را جاروبرقی بکشید. این مرحله را فقط در صورتی انجام دهید که فقط می خواهید تشک را هوا دهید و آن را نشویید. برای جمع آوری گرد و غبار و زباله هایی که روی تشک انباشته شده اند، از اتصال برس روی جاروبرقی استفاده کنید. هنگامی که تشک خود را جاروبرقی می کشید، هوا از تشک عبور می کند و زمان خشک شدن تشک بسیار کاهش می یابد.
*تشک را بلند کرده و تکان دهید. اگر خودتان نمی توانید این کار را انجام دهید، از کسی بخواهید که در انجام این کار به شما کمک کند. در صورت امکان تشک را به بیرون از خانه منتقل کرده و تکان دهید. این روند را حداقل یک یا دو بار در سال تکرار کنید. مهم نیست در چه فصلی هستید، برای هوا دادن به تشک تخت خود به یک روز آفتابی نیاز دارید.
*تشک را به مدت 3 تا 4 ساعت در فضای باز بگذارید. هر چه تشک زمان بیشتری را در زیر نور خورشید بگذراند، بهتر است. با این حال، از بیرون گذاشتن تشک خود در هنگام عصر خودداری کنید زیرا سطح رطوبت افزایش می یابد و تشک شما مرطوب می شود.

روش از بین بردن لکه زرد روی تشک تخت

جهت اسباب کشی به صفحه اصلی باربری خونه بار مراجعه فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *