نحوه جابجایی آکواریوم به صورت ایمن

5/5 - (1 امتیاز)

نحوه جابجایی آکواریوم به صورت ایمن

نحوه جابجایی آکواریوم به صورت ایمن جابجایی آکواریوم با وجود حجم زیاد و وزن زیاد یکی از مشکلات جابجایی است. در مقاله زیر سعی داریم به نحوه جابجایی مخزن ماهی در زمان جابجایی بپردازیم.

وقتی صحبت از جابجایی تجهیزات سنگین به میان می آید، آکواریم ماهی در بالای لیست قرار دارند. این امر به ویژه در مورد آکواریوم های بزرگ صادق است، اما حتی آکواریوم های کوچکتر در هنگام جابجایی نیاز به مراقبت ویژه دارند.

شما باید بسیار مراقب باشید زیرا هر لحظه خطر آسیب جدی به آکواریوم شما وجود دارد. در واقع، اگر در حال انجام یک حرکت طولانی مدت هستید، ممکن است بخواهید ماهی آکواریومی خود را با خود به خانه جدید ببرید. به یاد داشته باشید، شما فقط یک آکواریوم را جابجا نمی کنید. شما ماهی ها، گیاهان و کل اکوسیستم را جابجا می کنید. این کار بسیار دشواری است.

اگرچه جابجایی یک آکواریوم بزرگ با ماهی های گران قیمت کار بسیار دشواری است اما بهترین راه این است که جابجایی و حمل و نقل آکواریوم و ماهی های خود را به کادر مجرب باربری خونه بار بسپارید و آنها را به سلامت به مقصد برسانید.

آماده سازی ماهی ها برای اسباب کشی

ابتدا باید ماهی را برای حرکت آماده کنید، بنابراین غذا دادن به ماهی خود را یک یا دو روز قبل از حرکت متوقف کنید. آنها می توانند یک هفته بدون غذا زندگی کنند، بنابراین نگران گرسنگی آنها نباشید زیرا آنها خوب خواهند بود. این تضمین می کند که مواد زائد موجود در معده آنها قبل از اینکه آماده حرکت شوند از بدن آنها خارج می شود.

ماهی ها به تغییرات محیطی حساس هستند، بنابراین مقداری آب آکواریوم برای جابجایی ماهی ها نگه دارید. اگر مسافت حرکت کم است و زمان حرکت شما یک ساعت یا کمتر طول می کشد، می توانید ماهی های کوچکتر را در کیسه های پلاستیکی نگهداری کنید  و به آنجا منتقل کنید. برای ماهی های بزرگتر یا زمانی که بیش از یک ساعت در جاده هستید باید از سطل هایی با جریان هوا و اکسیژن استفاده کنید.در هنگام جابجایی ماهی از وجود هوا در بالای سطل های پلاستیکی مطمئن شوید. میانگین سه یا چهار ماهی در هر سطل عدد خوبی است. 

جداسازی وسایل داخل آکواریوم

پس از آماده شدن ماهی ها و قرار دادن آنها در سطل های مخصوص، نوبت به خاموش کردن همه چیز در آکواریوم مانند سیستم گرمایش و سیستم تصفیه آب می رسد. برای جداسازی عناصر موجود در آکواریوم ابتدا از گیاهان داخل آکواریوم شروع کنید و آنها را در سطلی حاوی آب آکواریوم قرار دهید. لوازم جانبی مانند پمپ ها، چراغ ها، بخاری ها و فیلترها را با دقت خارج کنید. سپس همه آنها را تمیز و خشک کنید و در جعبه های بسته بندی مناسب قرار دهید. اما آبکش را که باید مرطوب نگه دارید در ظرف دربسته نگهداری کنید.

اگر در آکواریوم خود صخره ها و صخره های مرجانی زنده دارید، آنها را در سطل های حاوی آب آکواریوم حمل کنید تا از میکروارگانیسم های ساکن در آنها محافظت کنید. آب باقیمانده در آکواریوم را با استفاده از شیلنگ سیفون تخلیه کنید. درپوش ها را روی آنها قرار دهید و آنها را ببندید.

تمیز کردن و بسته بندی وسایل هنگام جابجایی آکواریوم

پس از جمع آوری اقلام موجود در آکواریوم و انتقال ماهی به سطل های حمل و نقل برای تمیز کردن و بسته بندی آکواریوم، ابتدا آن را با آب لوله کشی پر کنید و به ازای هر 20 لیتر آب یک فنجان سرکه اضافه کنید. بگذارید یک ساعت بماند و بیرون را با کمی ضدعفونی کننده تمیز کنید. سپس آب آکواریوم را خالی کنید و بگذارید چند ساعت خشک شود.

اگر آکواریوم شما کوچک است، از نایلون حباب دار برای پوشاندن تمام قسمت های آن استفاده کنید و آن را در یک جعبه بسته بندی با اندازه مناسب قرار دهید و برای محافظت از آن در حین حمل از کاغذ خرد شده در کف کارتن یا جعبه استفاده کنید. پیشنهاد را ایمن نگه دارید

اگر آکواریوم شما بزرگ است، از شرکت باربری بخواهید جعبه های مخصوص حمل و نقل را برای آکواریوم آماده کند و حمل و نقل را به کارکنان باربری بسپارید.

وقتی سطل‌های ماهی را جابه‌جا می‌کنید، چه آن‌ها را در ماشین خود قرار دهید و چه در کامیون باربری، مطمئن شوید که در جای خود سالم هستند و ماهی‌ها شوکه نمی‌شوند. در نظر داشته باشید که ماهی برای یک سفر کوتاه یا طولانی باید اکسیژن کافی داشته باشد سطل های حمل ماهی باید دارای درپوش باشند تا ماهی از بیرون پریدن یا ریختن آب به داخل سطل یا گالن جلوگیری کند.

اقدامات لازم برای آماده سازی آکواریوم در خانه جدید

هر زمان که به مکان جدید خود رسیدید، باید بلافاصله اقدامات لازم را برای آماده سازی آکواریوم در خانه جدید انجام دهید. بنابراین هنگامی که به مکان جدید خود رسیدید، فورا آکواریوم را راه اندازی کنید. بلافاصله سیستم تصفیه و فیلترهای هوا را نصب کنید. سپس آب، ماسه و صخره های مرجانی زنده، سنگ ها، گیاهان و غیره را به درستی و با دقت قرار دهید. در پایین آکواریوم تعادل pH و دما و همچنین سطح آمونیاک و کلر در آب را بررسی کنید. هر چه مسافت سفر طولانی تر باشد، تثبیت تمام سطوح ممکن است بیشتر طول بکشد.

پس از انجام این مراحل و اطمینان از مناسب بودن تمامی شرایط برای ماهی های خود، آنها را به داخل مخزن برگردانید و قسمت خالی مخزن را دوباره پر کنید. اگر همه چیز خوب پیش برود، آکواریوم شما به شکلی عالی خواهد رسید و ماهی های شما در خانه جدید خود خوشحال خواهند شد.

چهت اسباب کشی به صفحه اصلی بابری خونه بار مراجعه فرماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *