پاک کردن کپک از روی دیوار

Rate this post

پاک کردن کپک از روی دیوار

پاک کردن کپک از روی دیوار یکی از مشکلات خانه های قدیمی و خانه های ساخته شده در آب و هوای گرم و مرطوب رشد کپک است. کپک ها در واقع قارچ های میکروسکوپی هستند که در محیط های گرم و مرطوب مانند حمام یا زیر کف های مرطوب رشد کرده و تکثیر می شوند. قارچ ها با پخش هاگ های خاکستری، سبز، آبی یا قرمز تکثیر می شوند و به سرعت تکثیر می شوند. همانطور که گفته شد کپک در خانه های قدیمی و مرطوب ظاهر می شود. از آنجایی که از گچ در ساخت خانه های قدیمی استفاده می شود، گچ ساختاری متخلخل دارد که به راحتی قارچ و کپک را جذب می کند، بنابراین باید مراقب رشد قارچ و کپک روی دیوار باشیم. راه های زیادی برای از بین بردن کپک از روی دیوار وجود دارد. در مرحله اول قبل از برداشتن کپک از روی دیوار باید میزان و عمق رشد و تکثیر کپک روی دیوار را مشخص کنید. سپس با برنامه ریزی دقیق و انتخاب روشی مناسب و موثر، اقدام به حذف کپک می کنیم.

محل رشد و تکثیر کپک ها

کپک دیواری در واقع نوعی قارچ است که روی دیوار یا کف توالت، حمام، زیر فرش یا موکت خیس، زیر سینک ظرفشویی یا زیر کف های مرطوب رشد می کند. در واقع کپک روی دیوارها در اتاق های بسته و تاریک و همچنین در مکان هایی که رطوبت بسیار زیاد و تهویه مناسب وجود ندارد سریعتر رشد و تکثیر می شود. همچنین یکی دیگر از عوامل مهم در رشد و تولید مثل کپک وجود بخار آب است. بخار زیادی در حمام و آشپزخانه وجود دارد. بنابراین، این محیط ها مستعد آلودگی و کپک هستند.

روش های تشخیص کپک بر روی دیوار

در اولین قدم برای برداشتن کپک از روی دیوار باید ببینیم آنچه روی دیوار نقش بسته است کپک است یا خیر؟ بنابراین، برای درک این مشکل، یک پارچه مرطوب آغشته به کلر سفید خانگی را روی سطح دیوار بکشید. اگر بعد از دو یا سه دقیقه سطح دیوار پاک شود و از بین برود آنچه روی دیوار نقش شده کپک است و اگر نه چرک و آلودگی است.

همچنین یکی از روش های اصلی و مهم تشخیص کپک بر روی دیوار، بوکشیدن است. کپک بوی پوسیدگی می دهد. بنابراین با استشمام کپک روی دیوار به راحتی می توان آن را تشخیص داد.

روش های تشخیص کپک بر روی دیوار

راه ها و روش های پاک کردن کپک از روی دیوار

همانطور که گفته شد، کپک در محیط های نمدار و مرطوب مانند توالت و حمام که رطوبت بسیار بالایی دارند یا زیر کاغذ دیواری مرطوب، زیر فرش و موکت های مرطوب به راحتی رشد و تکثیر می شود. راه های زیادی برای از بین بردن کپک از روی دیوار وجود دارد. اولین قدم جلوگیری از رشد و نمو کپک. برای جلوگیری و زدودن کپک از روی دیوار می توان با جلوگیری از نشت آب به داخل دیوار، نصب تهویه مناسب و یا تخلیه لوله ها از رشد و تکثیر کپک روی دیوار جلوگیری کرد. باید از رشد و تکثیر کپک ها جلوگیری کرد. زیرا جدا از اینکه چهره دیوار خانه را زشت و ناخواسته جلوه می دهد. آنها علائمی مانند بیماری های تنفسی یا حساسیت های پوستی را برای اعضای خانواده ایجاد می کنند. همچنین یکی از راه های موثر برای جلوگیری از رشد و گسترش کپک و قارچ، قرار ندادن لباس های مرطوب و خیس در کمد است. رطوبت عامل اصلی و مهم در تشکیل کپک ها است.

پاک کردن کپک های روی دیوار

در اولین قدم برای برداشتن و تمیز کردن کپک از روی دیوار، قبل از هر اقدامی باید ابزار و وسایل لازم را برای مبارزه با کپک آماده کنیم. برای جلوگیری از آسیب های احتمالی و جدی به ریه و پوست باید از ماسک و دستکش استفاده کنیم. همچنین هنگام برداشتن کپک ها باید از تهویه مناسب در محیط های آلوده استفاده کرد و پنجره ها را تا حد امکان باز نگه داشت.

همچنین برای از بین بردن کپک از دیوار، ابتدا مطمئن شوید که سطح دیوار نزدیک سیم های برق نباشد و در صورت لزوم برق ساختمان را قطع کنید. سپس با یک کاردک یا ابزار کندن شروع به برداشتن قسمتی از دیوار که کپک در آن ظاهر شده است. پس از برداشتن کپک ها از سطح دیوار، با استفاده از اسپری کاهنده رطوبت، میزان رطوبت دیوار را کاهش دهید. برای از بین بردن کپک از دیوار حتما از محصولات سازگار با محیط زیست استفاده کنید.

یکی از راه های دیگر برای از بین بردن کپک از روی دیوار، مخلوط کردن یک لیتر آب با همراه یک دوم فنجان سفید کننده (سفید کننده کلر) است. هنگام استفاده از سفید کننده کلر، حتماً تمام پروتکل های ایمنی را رعایت کنید. زیرا سفید کننده کلر سمی است. با این ترکیب سطح دیوار را از کپک پاک کنید. سپس به دیوار زمان دهید تا خشک شود. در نهایت دیوار را رنگ کنید. استفاده از رنگ های لاتکس در سطح دیوار مناسب است. زیرا رنگ لاتکس در برابر کپک محافظت می کند.

راه دیگر برای از بین بردن کپک از دیوار استفاده از پراکسید هیدروژن است. پراکسید هیدروژن بسیار کندتر از سفید کننده کلر عمل می کند. اما با این تفاوت که سمی نیست و خطری ندارد.

پاک کردن کپک های روی دیوار

چهره زشت دیوار بر اثر رشد کپک

یکی دیگر از راه های آسان و مقرون به صرفه برای زدودن و از بین بردن کپک روی دیوار، استفاده از اسپری های طبیعی ضد کپک است. همانطور که گفته شد کپک روی دیوارها باعث ایجاد آلرژی و حساسیت پوستی می شود. بنابراین، این عفونت های قارچی باید در اسرع وقت از بین بروند. بنابراین روشی برای زدودن کپک از روی دیوار به جای استفاده از مواد شیمیایی که جدا از خطرات جانبی به محیط زیست نیز آسیب می رساند. استفاده از اسپری های طبیعی دست ساز است. استفاده از سرکه سفید، جوش شیرین یا نمک دریا به عنوان اسپری های ضد کپک و به دلیل طبیعی بودن، بسیار خوب و مناسب عمل می کنند.

سرکه سفید خاصیت اسیدی دارد و لکه های تیره و هرگونه قارچ و باکتری روی دیوار یا زمین را از بین می برد. تهیه اسپری سرکه بسیار آسان است. مقداری سرکه سفید را داخل بطری بریزید و روی نواحی آسیب دیده اسپری کنید. اجازه دهید 15 دقیقه روی دیوار یا سطح کاشی بماند. سپس محل را کاملا با آب بشویید.

همچنین استفاده از جوش شیرین که هم خاصیت ضد قارچی و هم ضد باکتریایی دارد در از بین بردن قارچ و کپک روی دیوار تاثیر بسزایی دارد. روش استفاده به این صورت است که مقدار مناسبی از جوش شیرین را در ظرفی ریخته و سپس با کمک قلم مو به قسمت هایی از دیوار که کپک زده است بمالید. بگذارید حدود 20 دقیقه روی سطح دیوار بماند سپس آن را بشویید.

همچنین استفاده از نمک دریا برای از بین بردن کپک از روی دیوار بسیار موثر است. نمک دریا خاصیت ضد قارچی و ضد کپک دارد. این ماده معدنی علاوه بر جذب رطوبت از محیط های بسته، یک ضد عفونی کننده نیز محسوب می شود. برای از بین بردن کپک یا قارچ، مقدار مناسب نمک دریا را روی سطح آلوده بپاشید. اجازه دهید نمک حدود بیست دقیقه روی سطوح بماند.

رشد و تکثیر کپک بر روی دیوار

رشد و تکثیر کپک بر روی دیوار

گاهی اوقات برداشتن کپک روی دیوارها بسیار دشوار می شود. استفاده از نمک دریا به عنوان یک ضدعفونی کننده موثر می تواند یک عامل پیشگیرانه در نظر گرفته شود. به همین دلیل است که می توانید از نمک های دریایی در گوشه و کنار خانه، داخل کابینت ها یا در محیط های مستعد رشد کپک و قارچ استفاده کنید.

یکی از روش های قدیمی و موثر استفاده از روغن درخت چای است. روغن درخت چای خاصیت کشتن کپک و قارچ عالی دارد. برای استفاده از این روغن معجزه آسا باید روی ناحیه آلوده اسپری شود. بنابراین برای تهیه این اسپری دو قاشق غذاخوری روغن درخت چای را با دو فنجان آب مخلوط کرده و در یک بطری اسپری بریزید. سپس نواحی آلوده را اسپری کنید. شستشوی محل بلافاصله پس از اسپری  ضروری نیست. برای تاثیر بهتر و موثرتر، اجازه دهید حدود بیست تا سی دقیقه بعد از اسپری بگذرد. سپس محل را با آب بشویید.

جهت اسباب کشی به صفحه اصلی باربری خونه بار مراجعه فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *