صفر تا صد خانه تکانی

Rate this post

صفر تا صد خانه تکانی

از اتاق شروع کنم یا از آشپزخانه؟ پنجره یا لوستر پوشیده از گرد و غبار؟ اینها همه سوالاتی است که بدون شک قبل از شروع خانه تکانی عید از خود پرسیده اید. اکثر مردم قبل از شروع خانه تکانی خود تردید دارند، از کجا شروع کنیم؟ خب اصلا نگران نباش. ترفندهای خانه تکانی را به شما می گوییم.

یک خانه تکانی درست و بی‌نقص

خانه‌تکانی یکی از کارهایی است که نمی توان به راحتی از آن گذشت. با توجه به شگون این کار، حداقل دو روز دستی به سر و روی خانه کشید، در حالی که معمولاً این کار در عرض یک ماه کم و بیش به پایان می رسد. ما به شما می گوییم که چگونه برای داشتن خانه تکانی درست اقدام کنید!

اولین مرحله برای تمیز کردن خانه: لیستی تهیه کنید

بدون شک، شما خانه خود را بهتر از هر کس دیگری می شناسید. همیشه از نظافت کدام قسمت از خانه اجتناب کرده اید یا کدام لوازم به شدت نیاز به مرتب کردن دارند؟ فرش؟ مبلمان؟ آیا انبوهی از لباس های استفاده نشده در کمد خود دارید؟ چه زمانی از روز دوست دارید خانه‌ تکانی شروع کنید؟

برنامه ریزی از قبل می تواند استرس و نگرانی شما را کاهش دهد. فهرستی را به ترتیب کار بنویسید و ترجیحاً فهرست را بر اساس اتاق مرتب کنید. ترجیحا یک زمان ثابت برای انجام این مراحل در نظر بگیرید، زمانی از روز که می دانید انرژی بیشتری دارید!

حال تصور کنید پس از تکمیل هر یک از موارد این لیست و خط زدن آنها چه احساسی دارید؟

با موسیقی از کار در منزل لذت ببرید

دوپامین را دست کم نگیرید! بله، این هورمون در هنگام سرخوشی ترشح می شود. وقتی آهنگ اوج می گیرد و هیچ چیز نمی تواند در آن لحظه جلوی سلیقه شما را بگیرد.

گوش دادن به موسیقی در حین کار می تواند به بهبود روحیه شما کمک کند و از طرفی باعث می شود کارهای خانه زودتر از آنچه فکر می کردید تمام شود. پس ادامه دهید و لیست پخش خود را با تمام آهنگ هایی که شما را پر از انرژی مثبت می کند پر کنید. آهنگ می تواند بی کلام یا پاپ، راک، کلاسیک و هر آنچه که دوست دارید باشد.

خانه تکانی آشپزخانه: ابتدا از اینجا شروع کنید

خانه تکانی آشپزخانه ابتدا از اینجا شروع کنید

این شما هستید که تصمیم می گیرید خانه تکانی را از کجا شروع کنید. اما آیا قوانین خاصی در این مورد وجود دارد؟ نه

از آنجایی که آشپزخانه پیچیده ترین قسمت خانه است، تمیز کردن آن نیز کمی زمان می برد. اما نگران نباش با یک دستور کار سخت، این مرحله را به راحتی پشت سر خواهید گذاشت. برای شروع خانه تکانی از آشپزخانه می توانید طبق مراحل زیر عمل کنید:

گردگیری سطح آشپزخانه و حذف وسایل بلا استفاده
ابتدا آشپزخانه را از گرد و غبار تمیز می کنید و با جارو یا جاروبرقی به درزها، زیر کابینت ها و سقف می رسید.

یک سطل پلاستیکی یا پلاستیک با خود ببرید و به قسمت های مختلف آشپزخانه بروید. وسایل دور ریخته شده و بلااستفاده را دور بیندازید و محیط آشپزخانه را تا حد امکان خلوت نگه دارید.

تمیز کردن یخچال
یکی از مراحل اصلی خانه تکانی، تمیز کردن یخچال است. پس از انجام مراحل ذکر شده به یخچال بروید. یخچال را خاموش کنید و محصولات را خارج کنید. داخل یخچال و فریزر را با یک پارچه و مواد پاک کننده مانند جوش شیرین و سرکه سیب تمیز کنید. به یخ داخل فریزر فکر کنید.

دوستان فراموش نکنید که قسمت بیرونی یخچال و همچنین قسمت پشتی یخچال که موتور و فن در آن قرار دارد را تمیز کنید. داشتن یک فن و خنک‌ کننده‌ی تمیز تمیز می تواند عملکرد را بهبود بخشد و مصرف برق را کاهش دهد.

تمیز کردن كابينت در خانه تكاني
برو به سراغ کابینت. همه ظروف را بیرون بیاورید و ظروفی را که فکر می کنید باید دوباره شسته شوند در سینک ظرفشویی قرار دهید و بعداً بشویید. اگر ظروف کثیف هستند، آنها را با یک پارچه تمیز و خشک تمیز کنید. ظروف حبوبات و ادویه را در نظر بگیرید. اگر ظرفی نیمه پر یا خالی است آن را بیرون بیاورید تا بیهوده جا نگیرد.

اگر آشپزخانه شما با کابینت ام دی اف تزئین شده است، از مواد شوینده استفاده نکنید. همچنین از مصرف مستقیم موادی مانند الکل صنعتی، استون، ویتکس خودداری کنید تا به بافت کابینت شما آسیبی وارد نشود.

اگر کابینت آشپزخانه شما فلزی است، می توانید به پودرهای لباسشویی یا اسپری های تمیزکننده چند منظوره اعتماد کنید.
تمیز کردن اجاق گاز
اگر خانه تکانی 0 تا 100 را دنبال می کنید، بدون شک یکی از گزینه ها این است که تمیز کردن اجاق گاز است ! خب، خیلی ساده است. اگر وسیله ای را در فر قرار داده اید، آن را بردارید و با ترکیب جوش شیرین و آب، لکه های داخل فر را تمیز کنید. شستن سطح اجاق گاز با پاک کننده چند منظوره مانند آب آشامیدنی است.

تغییر دکوراسیون آشپزخانه
این بیشتر یک توصیه است تا یکی از اصول صفر تا صد خانه تکانی! حالا که قصد تمیز کردن آشپزخانه را دارید، بهتر است تنوع ایجاد کنید. علم روانشناسی معتقد است تنوع در دکوراسیون تاثیر مثبتی بر روحیه اعضای خانواده دارد.

برای تغییر دکوراسیون نیازی به افزودن عناصر و تزیینات جدید به دکوراسیون خود ندارید. کافی است موقعیت یکی از وسایل آشپزخانه را تغییر دهید یا حتی کمی تغییر زاویه دهید تا دکور آشپزخانه را متحول کنید تا همه چیز خارق العاده شود.

در این مرحله سراغ خانه تکانی اتاق‌ خواب بروید

اکنون که آشپزخانه را برق انداختید، وقت آن است که اتاق ها را تمیز کنید. نمی دانید از کجا شروع کنید؟

اول از همه اتاق را طوری بچینید که هیچ چیز سر راهتان قرار نگیرد. سپس وسایل را از کمد و قفسه ها  بیرون بیاورید. طبق معمول، اقلام استفاده نشده در سطل زباله هستند! در صورت وجود کثیفی بر روی ابزار و تزئینات، آنها را پاک کنید. داخل کمد را تمیز کنید و اگر از روزنامه یا کفی استفاده کردید آن ها را تعویض کنید. جاروبرقی را فراموش نکنید.

روکش ها را بردارید و تشک و پتو را به دلخواه تمیز کنید. در ادامه توضیحات لازم را در خصوص شستشوی فرش و موکت به شما خواهیم داد. از صفر تا صد خانه تکانی راضی باشید.

برق انداختن سرویس بهداشتی

معمولا ویژگی یک خانه تمیز داشتن سرویس بهداشتی خوشبو و براق است! اگر از آن دسته افرادی هستید که حمام و توالت را در طول ماه همیشه تمیز نگه می دارید، پس در زمان خانه تکانی حال خوبی دارید. به نکات زیر توجه کنید:

هنگام تمیز کردن سرویس بهداشتی، روشن کردن هواکش و فن سرویس را فراموش نکنید. در صورت استفاده از مواد شوینده شیمیایی، بهتر است از ماسک مخصوص استفاده کنید تا به سلامت ریه ها آسیبی وارد نشود.

برای شستن درز کاشی، سفید کننده را روی آن قسمت بریزید و در صورت امکان از مسواک برای تمیز کردن درزها استفاده کنید.

برای داشتن شیرآلات براق می توانید از لیموترش یا سرکه استفاده کنید. با استفاده از اسکاچ یا پارچه تمیز و استفاده از محلول، تمام قسمت های شیر آب را پاک کنید. دوش حمام را فراموش نکنید. جالب است بدانید دوش حمام محلی برای تجمع رسوبات زیادی است. وجود این رسوبات شرایطی را برای رشد انواع میکروب ها فراهم می کند. پس این مشکل را نادیده نگیرید.

و باز هم جوش شیرین و این بار برای تمیز کردن کاسه توالت! برای این کار یک فنجان جوش شیرین را در ظرفی بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس با برس توالت دیوارها را تمیز کرده و در نهایت سیفون را بکشید. اگر جوش شیرین جواب نداد، از یک ماده جرم‌گیر استفاده کنید.

هواکش در طول روز همیشه گرد و غبار و بوی نامطبوع را بیرون می زند و اکنون نیاز به گردگیری کامل دارد. برای این کار یک پارچه تمیز بردارید و با دقت پره ها را با پارچه پاک کنید تا اثری از گرد و غبار باقی نماند.

برق انداختن سرویس بهداشتی

شستن فرش و قالیچه در خانه تکانی نوروز

شستن فرش و موکت یکی از کارهایی است که نباید هر سال انجام شود. اما اگر فکر می کنید فرش یا موکت خانه شما نیاز به شستشو و ضدعفونی دارد، حتما این کار را انجام دهید.

اگر روی فرش خود لوگوی یا آرم مخصوص خشکشویی می بینید به این معنی است که فرش یا قالیچه شما به آب حساس است.

قبل از شستن فرش یا موکت، سطح آن را به خوبی و با احتیاط جاروبرقی بکشید تا تمام زباله ها و مواد اضافی از سطح فرش پاک شود.

سپس با استفاده از لکه بر فرش، لکه را با یک پارچه تمیز پاک کنید.

رنگ دهی فرش و موکت را بررسی کنید. برای این کار می توانید با یک پارچه خیس شروع کنید و روی فرش تست نقطه ای انجام دهید.

فرش را با آب سرد و مواد شوینده مخصوص بشویید. اگر فرش شما در ماشین لباسشویی جا می شود، می توانید از ماشین لباسشویی نیز استفاده کنید. برای چرخش بهتر، چندین حوله در محفظه داخلی ماشین لباسشویی قرار دهید.

بگذارید فرش زیر نور طبیعی خورشید خشک شود.

شستن پرده‌ها در خانه تکانی سریع

یکی از کارهایی که با حساسیت بالا انجام می شود شستشوی دوره ای پرده ها می باشد. اگر این کار به درستی انجام شود هیچ آسیبی به پرده ها وارد نمی شود و پرده ها شکل و رنگ خود را به خوبی حفظ می کنند. مراحل شستشوی پرده ها به شرح زیر است:

ابتدا پرده را از چوب پرده جدا می کنید.
پارچه پرده و سایر لوازم جانبی را از یکدیگر جدا کنید و پرده را جداگانه بیرون از خانه مثلاً جایی مثل بالکن تکان دهید تا گرد و غبار از روی پارچه پرده پاک شود.
اگر پرده با باقیمانده گرد و غبار داخل ماشین لباسشویی پرتاب شود، پارچه پرده تیره شده و کیفیت شستشو افت می کند. بنابراین بهتر است پرده را در ظرفی حاوی آب و صابون به مدت یک تا دو ساعت خیس کنید.
در نهایت با توجه به بافت پرده آن را با آب سرد داخل ماشین لباسشویی بیندازید.
اگر می خواهید پرده شما صاف بماند، بلافاصله پس از شستن آن را روی چوب پرده قرار دهید و بگذارید در نور طبیعی خورشید خشک شود. به این ترتیب درخشندگی و کیفیت بافت پرده حفظ خواهد شد.

پاک کردن پنجره‌ها

پاک کردن پنجره‌ها

یک روز آفتابی را برای شستن پنجره ها انتخاب کنید تا همه چیز خوب پیش برود. اگر پنجره شما پوشیده از خاک و کثیفی است، ابتدا سعی کنید خاک و کثیفی را به صورت سطحی با یک سطل آب از بین ببرید. حالا با استفاده از اسپری شیشه پاک  کن و یک پارچه بدون پرز یا کاغذ باطله سطح پنجره را تمیز کنید. اگر به اسپری شیشه پاک کن دسترسی ندارید، ترکیبی از مایع ظرفشویی و آب خنک نیز موثر خواهد بود. در صورت وجود لکه های سرسخت، کمی آمونیاک به محلول اضافه کنید.

تمیز کردن لامپ و لوسترها

تمیزی لامپ ها و لوسترها یکی از مواردی است که کمتر به آن توجه می شود. اصل خانه تکانی توجه به تمیزی تمام اشیای خانه است. برای تمیز کردن لامپ ها می توانید از یک پارچه تمیز و بدون پرز استفاده کنید. اگر هالوژن و لوستر سقفی دارید، از نردبان استفاده کنید. لامپ و لوستر را قبل از تمیز کردن مدتی روشن نکنید تا سرد بمانند. با استفاده از یک پارچه تمیز و مقدار کمی سرکه، لامپ ها و لوسترها را گردگیری کنید. فقط مطمئن شوید که دستتان خشک است.

شستن مبلمان در خانه تکانی عید

مبل راحتی جایی است که اهل خانه و مهمانان زمان زیادی را در آن سپری می کنند. عدم توجه به تمیزی مبل ها می تواند پناهگاه خوبی برای انواع باکتری ها باشد. پس اگر به فکر سلامتی خانواده خود هستید، حداقل قبل از عید و در هنگام خانه تکانی به تمیزی مبل راحتی توجه کنید.

برای شستشوی مبلمان از مواد شوینده استفاده نکنید. اگر مبل شما چرمی است، کار شما آسان است. با یک جارو و یک پارچه ساده مبل چرمی شما تمیز می شود. حال اگر مبل شما چوبی است توصیه می کنیم از یک پاک کننده طبیعی استفاده کنید. دو تا سه قطره روغن زیتون را به همراه نصف فنجان سرکه یا آب لیمو در یک بطری اسپری بریزید و خوب تکان دهید تا محلول یکدستی به دست آید. سپس محلول را روی مبل زده و آن را با یک پارچه تمیز پاک کنید.

جهت اسباب کشی به صفحه اصلی باربری خونه بار مراجعه فرمایید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *