تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر

Rate this post

تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر

تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر یکی از کارهایی است که نمی توان از آن اجتناب کرد. آیا تا به حال در یخچال را باز کرده اید وقتی هیچ چیز بدبویی در یخچال وجود ندارد متوجه بوی نامطبوع آن شده اید؟ هرچند وقت یک‌بار یخچال و فریزر شما تمیز کنید. اگر یخچال ساید بای ساید دارید، این کار ممکن است کمی طول بکشد، اما ارزشش را دارد. بنابراین اگر نمی دانید از کجا شروع کنید، به شما خواهیم گفت که چگونه یخچال و  ساید بای ساید و فریزر خود را تمیز کنید.

تمیز کردن یخچال ساید بای ساید و فریزر : ابتدا یخچال ساید بای ساید و فریزر را خالی کنید

قبل از هر کاری حتما دستگاه را از برق بکشید. برای خالی کردن یخچال:

تمام محصولات را از یخچال خارج کنید. اگر مواد غذایی فاسد در یخچال وجود داشت، فوراً آن را دور بیندازید تا از مسمومیت بیشتر یخچال خود جلوگیری کنید.
تمام قفسه ها و سایر قسمت های متحرک را بردارید، در غیر این صورت تمیز کردن یخچال بسیار دشوار خواهد بود. بدون شک قفسه ها و سایر قسمت ها نیز نیاز به نظافت حسابی دارند.
یخ درون فریزر را داخل سینک بریزید و مواظب باشید کل آشپزخانه سیل نشود.

اصول بیرون آوردن مواد غذایی از یخچال و فریزر

شاید هنگام بیرون آوردن غذا از یخچال گیج شده اید و نمی دانید از کجا شروع کنید. برای بیرون آوردن غذا از یخچال بهتر است با توجه به ماندگاری غذا در دمای اتاق عمل کنید! بنابراین، ابتدا غذاهایی را که فکر می کنید ماندگاری بیشتری دارند از یخچال خارج کنید و در آخر غذاهایی که در فریزر یا در دمای اتاق به سرعت فاسد می شوند.

برخی از غذاها حتی اگر برای چند دقیقه بیرون از یخچال گذاشته شوند به سرعت فاسد می شوند و حتی پس از انجماد مجدد قابل خوردن نیستند. این بیشتر در مورد موادی که در فریزر نگهداری می کنید صدق می کند.

بنابراین محصولات را تا آخر از فریزر خارج کنید و دقت کنید که موادی مانند گوشت و شیر در جای خنک نگهداری شوند. برای این منظور می توانید کلمن را با یخ پر کنید و این مواد را در حین تمیز کردن  یخچال ساید و فریزر داخل کلمن قرار دهید تا خراب نشوند. اگر در فصل گرما مشغول نظافت هستید، بهتر است کولر روشن باشد. در فصل سرما به بالکن و ایوان خانه تکیه کنید. دمای بیرون در زمستان می تواند به عنوان یک یخچال موقت برای غذای شما عمل کند.

اصول بیرون آوردن مواد غذایی از یخچال و فریزر

خالی کردن یخ و برفک فریزر

فریزرهای امروزی طوری طراحی شده اند که یخ نزنند. اما ممکن است فریزر شما به دلایلی  برفک زده باشد زده باشد و اکنون به فکر خلاص شدن از شر آن هستید. یا قصد دارید فریزر را برای اهداف تمیز کردن بردارید. خوب ما راه های مختلفی را به شما پیشنهاد می کنیم.

بگذارید یخ آب شود
اولین روشی که به ذهن همه می رسد این است که فریزر را از برق بکشید و بگذارید تا زمانی که یخ آب شود.وقت گیر ترین روش! اگر قصد دارید به این روش ادامه دهید، حتماً هر چند وقت یکبار آب حاصل از آب شدن یخ را با یک پارچه یا اسفنج خشک بردارید. در صورت امکان، یک حوله خشک را روی زمین قرار دهید و هر چند دقیقه یک بار آب آن را بکشید تا حوله دوباره خشک شود.

از سشوار استفاده کنید
روش دومی که پیشنهاد می کنیم استفاده از سشوار است. سشوار را روشن کنید و به یک نقطه یخ فکر کنید. آن را حرارت دهید تا یخ آب شود. البته مراقب باشید که سشوار را خیلی نزدیک به دیواره فریزر قرار ندهید. هر چقدر هم که بدنه فریزر خوب باشد، چه کسی می داند! ممکن است این همه دما را تحمل نکند.

یخ را با قاشق بردارید
یکی از راه های محبوب برای از بین بردن برفک این روش است. یک قاشق پلاستیکی یا چوبی بردارید و یخ را از فریزر خارج کنید. از آنجایی که احتمال آسیب دیدن دیواره های فریزر وجود دارد، استفاده از قاشق فلزی را توصیه نمی کنیم.

یخ را با یک کاسه آب جوش از روی دیوار جدا کنید
روش جالبی به نظر می رسد. یک قابلمه یا ظرف را با آب جوش پر کنید و در قفسه های فریزر قرار دهید. در را ببندید و بگذارید نیم ساعت بماند. یادتان باشد بهتر است هر ده دقیقه آب جوش داخل ظرف را عوض کنید تا حرارت کافی به یخ برسد. بعد از نیم ساعت متوجه می شوید که یخ به طور طبیعی از دیواره های فریزر جدا شده است. یخ را به راحتی بردارید و آب اضافی آن را با اسفنج یا پارچه خشک کنید.

پاک کردن داخل یخچال و فریزر

اگر یخچال را کاملا خالی کرده اید و یخ فریزر آب شده است، پس نیمی از کار را انجام داده اید و وارد قسمت شیرین ماجرا یعنی تمیز کردن داخل یخچال شده اید.

برای تمیز کردن داخل یخچال

ابتدا داخل یخچال را با پارچه یا اسفنج تمیز کنید تا اثری از ذرات باقی نماند.
یک قاشق جوش شیرین و 1 تا 1.5 لیتر آب داغ را با هم مخلوط کنید.
در صورت تمایل، 1 واحد سرکه سیب را به 3 واحد آب اضافه کنید.
کار را با پارچه ای نرم و محلول که ساخته اید شروع کنید.
همچنین می توانید از خمیر دندان (نه ژله ای) برای لکه های سخت استفاده کنید.
در نهایت داخل یخچال را با یک پارچه نرم و خشک کاملا خشک کنید.

رفع بوی بد یخچال ساید بای ساید و فریزر

قرار دادن چند غذا در یخچال و فریزر می تواند به تدریج باعث باقی ماندن بوی نامطبوع در داخل یخچال شود.

ما روشی را به شما پیشنهاد می کنیم تا بوی نامطبوع یخچال را به طور کامل بدون استفاده از مواد شیمیایی از بین ببرید و آن استفاده از محلول جوش شیرین است. بله، جوش شیرین! تا حد امکان از مواد حاوی عصاره نفتی استفاده نکنید. در این صورت امکان آسیب دیدن قسمت های داخلی یخچال وجود دارد.

خوب، ابتدا یخچال را از برق بکشید.
یک قاشق جوش شیرین را در 1/4 لیتر آب حل کنید تا محلول یکدستی به دست آید.
یک اسفنج و پارچه را در محلول آغشته کنید و سپس آب اضافی آن را بگیرید.
تمام قسمت های یخچال و فریزر را با یک اسفنج یا پارچه مرطوب کاملا تمیز کنید.
در نهایت داخل یخچال (کابین) را با دستمال خشک کاملاً از رطوبت تمیز کنید و مطمئن شوید که با روشن شدن یخچال تمام رطوبت از یخچال خارج شده باشد.
اگر امکان خاموش کردن یخچال وجود ندارد، هنگام تمیز کردن اطراف کلید و چراغ ها مراقب باشید

شستن کشو و قفسه‌ها

شستن کشو و قفسه‌ها

اگر لوازم داخلی یخچال را از قبل در سینک قرار داده اید، آنها را به راحتی با آب ولرم و مواد شوینده ظرفشویی بشویید. برای این کار می توانید از مسواک هم استفاده کنید. به یاد داشته باشید که قطعات شیشه را نباید با آب داغ شست زیرا احتمال ترک خوردن وجود دارد.

اگر لکه ای سرسخت روی هر یک از این لوازم جانبی وجود داشته باشد، آمونیاک کمک خواهد کرد. بدین ترتیب 1 واحد آمونیاک + 1 واحد آب گرم یا ولرم را در ظرفی بریزید و قفسه ها و کشوها را در آن قرار دهید تا لکه های سرسخت کاملا پاک شوند.

پس از اتمام کار، قطعات را کاملا خشک کرده و در یخچال قرار دهید.

تمیز کردن بدنه بیرونی یخچال ساید بای ساید و فریزر

اهمیت ظاهر و نمای بیرونی یخچال غیر قابل انکار است. یکی از معیارهای زیبایی هر آشپزخانه ای داشتن وسایلی شیک و البته تمیز و مرتب است. اگر نمای بیرونی یخچال شما کثیف است، ما راهی برای تمیز کردن آن داریم.

برای تمیز کردن بدنه یخچال می توانید از مایع ظرفشویی و واکس مخصوص لوازم خانگی استفاده کنید.
یک پارچه تمیزرا مرطوب کرده و با مواد شوینده مورد نظر اغشته می شود.
با پارچه مورد نظر بدن را کاملا تمیز کنید.
در نهایت طبق معمول رطوبت یخچال با یک دستمال و یک پارچه خشک پاک می شود.
نکته اول: هرگز از موادی که حاوی مواد سفید کننده هستند استفاده نکنید. این مواد در نهایت به رنگ یخچال و فریزر شما آسیب می رسانند

نکته دوم: از دستمال و حوله های زبر یا چرب و لکه دار استفاده نکنید. در انتخاب پارچه دقت کنید.

نکته سوم: هنگام شستشوی بیرون یخچال و فریزر مراقب باشید که آب اضافی وارد قطعات الکترونیکی و دیسپنسر نشود.

قسمت LED یخچال را تمیز کنید
هنگام تمیز کردن نمایشگر دیجیتال یخچال مراقب باشید. برای این منظور بهتر است از آب سرد یا ولرم استفاده شود. توصیه می کنیم برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به دفترچه راهنمای یخچال ساید بای ساید مراجعه کنید.

تمیز کردن بدنه و دستگیره استیل ضدلک یخچال ساید بای ساید و فریزر

اگر بدنه یخچال شما ظاهر زیبایی دارد، مطمئناً دوست ندارید این زیبایی موقتی باشد و به مرور زمان خراب شود. خوب، ما به شما توصیه می کنیم که پولیش و واکس های غیرمجاز را کنار بگذارید و از اسپری های تمیز کننده استیل استفاده کنید.

تمیز کردن نوار درب یخچال ( واشر )

تمیز کردن نوار درب یخچال ( واشر )

شاید برخی تصور کنند که تمیز کردن درب یخچال مانند تمیز کردن قسمت های دیگر است و از این نظر هیچ تفاوتی وجود ندارد. اما همانطور که می دانید نوار یا  واشر درب یخچال معمولا از لاستیک ساخته شده است و برای حفظ کیفیت این ماده و انعطاف پذیری آن نیاز به توجه دارد. برای شروع :

نصف فنجان آب را با نصف فنجان سرکه یا سفید کننده مخلوط کنید.
لاستیک یا نوار درب یخچال را با یک پارچه تمیز به آرامی تمیز کنید.
پس از اتمام کار، محل را با یک پارچه خشک خشک کنید.
در نهایت برای حفظ انعطاف و کیفیت نوار، لوسیون بدن یا روغن معدنی یا لیمو را به آرامی روی درب یخچال بمالید.

تمیز کردن دیسپنسر ( سرویس نازل آب )

یکی از پیچیده ترین قسمت های یخچال، دیسپنسر یا سرویس نازل آب  آن است. اما نگران نباش! پیچیدگی این قسمت تمیز کردن را سخت نمی کند. با ما بمان.

نحوه تمیز کردن دیسپنسر یا سرویس نازل آب 

تمیز کردن دیسپنسر یا سرویس نازل آب  یکی از مراحل تمیز کردن یخچال و فریزر ساید بای ساید است. برای نظافت این قسمت بهتر است بدانید که آبی که به این قسمت ریخته می شود ممکن است به مرور زمان رسوب ایجاد کند. پس ابتدا رطوبت و آب باقیمانده روی این قسمت را تا تمام آن خشک کنید. اجازه دهید رسوبات باقی مانده برای چند دقیقه در سرکه رقیق خیس بخورد. به این ترتیب رسوبات در سرکه حل شده و محل به راحتی از هرگونه مواد اضافی آزاد می شود.

نحوه تمیز کردن پدال دیسپنسر

برای تمیز کردن پدال سرویس نزول آب یا دیسپنسر، ابتدا دیسپنسر را قفل کنید. برای این کار دکمه قفل یا LOCK CONTROL را به مدت سه ثانیه نگه دارید و پس از قفل شدن پدال را تمیز کنید. برای شستن و تمیز کردن این ناحیه مقداری جوش شیرین را با یک و نیم لیتر آب مخلوط کرده و با استفاده از یک پارچه خشک محل را کاملا تمیز کنید. در نهایت با یک دستمال خشک تمام رطوبت این قسمت را جذب کنید.

تمیز کردن موتور یخچال و فریزر

برخی افراد از تمیزی موتور یخچال و سایر لوازم جانبی غافل می شوند، غافل از اینکه توجه به این قسمت می تواند باعث بهبود عملکرد یخچال و افزایش عمر آن شود. فراموش نکنید که برای تمیز کردن موتور و لوازم جانبی یخچال را از برق بکشید. اصولی وجود دارد و ما شما را راهنمایی خواهیم کرد.

پاک کردن خنک کننده

در یخچال های ساید بای ساید این قسمت در قسمت پشتی و پایینی یخچال و زیر یک محفظه فلزی قرار می گیرد. ابتدا خاک خنک کننده را با برس بردارید سپس با جاروبرقی این قسمت را کاملا تمیز کنید.

فن را تمیز کنید
تمیز بودن فن یخچال نه تنها کارایی یخچال را بهبود می بخشد، بلکه مصرف برق را نیز کاهش می دهد. اگر به سلامت یخچال و فریزر خود اهمیت می دهید، حتماً در هر زمانی از سال به فن یخچال سر بزنید و برای اطمینان از تمیز بودن فن از برس استفاده کنید.

جهت اسباب کشی به صفحه اصلی باربری خونه بار مراجعه فرمایید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *