نحوه سرویس کولر دوتیکه در منزل

5/5 - (1 امتیاز)

اگر با نحوه سرویس کولر دوتیکه در منزل آشنا نیستید نگران نباشید، متخصصان باربری خونه بار در این راه به شما کمک می کنند.

کولر دو تکه که به عنوان کولر گازی نیز شناخته می شود، وسیله ای محبوب به ویژه در مناطق گرم و مرطوب مانند مناطق جنوبی و شمالی ایران است. قابلیت خنک کنندگی قوی آن محدودیت های کولرهای آبی سنتی را برطرف کرده است و به دلیل توانایی آن در رطوبت زدایی موثر هوا، آن را به ویژه برای شرایط آب و هوایی مرطوب مناسب می کند.

با این حال، توجه به این نکته ضروری است که عملکرد و کارایی بهینه یک کولر دو تکه تنها در صورتی قابل حفظ است که سرویس های منظم و تعمیرات لازم به موقع انجام شود. این مقاله قصد دارد با برجسته کردن برخی از اقدامات ضروری که باید انجام شود، خوانندگان را در مورد مراحل سرویس و تعمیر کولرهای دو تکه آگاه کند.

نحوه سرویس کولر دوتیکه در منزل

آشنایی با نحوه سرویس کولر دوتیکه در منزل

نحوه سرویس کولر دوتیکه در منزل لطفاً توجه داشته باشید که انجام تعمیرات منظم کولر دو تکه شما نه تنها از هزینه های اضافی برای تعمیرات جلوگیری می کند، بلکه باعث افزایش طول عمر دستگاه، کاهش مصرف انرژی و افزایش کارایی آن می شود. برای سرویس کولر دو تکه خود مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. برای اطمینان از ایمنی هنگام سرویس هر دو قسمت کولر، دستگاه را خاموش کنید.
 2. دستگاه را از برق جدا کنید.
 3. خازن کولر را که معمولاً در قسمت بیرونی دستگاه قرار می گیرد، قرار دهید.
 4. برای دسترسی سریع به خازن کولر، قاب کندانسور را در قسمت بیرونی دستگاه باز کنید. در پشت کندانسور، یک خازن استوانه ای بزرگ پیدا خواهید کرد.
 5. بررسی این قسمت بسیار مهم است زیرا شایع ترین دلیل روشن نشدن کولر دو تکه سوختن خازن است.
 6. نحوه سرویس کولر دوتیکه در منزل ظاهر خازن را بررسی کنید و مطمئن شوید که تمام سیم های متصل کننده آن به کمپرسور کولر گازی به درستی وصل شده اند و بدنه خازن متورم نشده است. علاوه بر این، هر گونه تخلیه مواد از خازن نشان می دهد که ممکن است سوخته باشد.
 7. فن و روغن کندانسور را تمیز کنید: فن کندانسور که در داخل قسمت بیرونی کولر دو تکه قرار دارد شبیه یک پروانه است. کمپرسور را خنک می کند و جریان هوا را به گردش در می آورد. از آنجایی که این قسمت مستقیماً در معرض گرد و غبار و آلودگی محیطی قرار دارد، فن و کندانسور را با استفاده از برس فن یا فشار آب تمیز کنید.
 8. برای دسترسی به قسمت روغنی فن، آن را باز کرده و خارج کنید. سپس می توانید بخش روغنی را تمیز کنید.
 9. چرخش صحیح فن به روغن روی میله نگهدارنده فن بستگی دارد، بنابراین به یاد داشته باشید که این قسمت را در حین سرویس روغن کاری کنید.
 10. کویل ها و پره های کندانسور را تمیز کنید: کویل ها و پره های کندانسور را با فشار شیلنگ آب کاملاً بشویید. قبل از پاشش آب، محافظ سیم پیچ را بردارید تا از پاشیدن آب به دستگاه و جمع آوری گرد و غبار مرطوب داخل پره ها جلوگیری شود.
 11. نحوه سرویس کولر دوتیکه در منزل شارژ گاز کولر دو تکه: این مرحله نیاز به تخصص تکنسین سرویس کولرگازی دارد. آنها مقدار گاز موجود در دستگاه را اندازه گیری می کنند و در صورت لزوم آن را شارژ می کنند. حفظ مقدار صحیح گاز مبرد در کولر دو تکه برای جلوگیری از مشکلاتی مانند کاهش قدرت خنک کننده بسیار مهم است.
 12. سرویس فیلتر کولر دو تکه: فیلتر در قسمت داخلی کولر گازی قرار دارد. اگر متوجه شدید که فیلتر برای مدت طولانی تمیز نشده است، بهتر است آن را با فیلتر جدید تعویض کنید. فیلتر کثیف می تواند جریان هوا را محدود کند و یکی از مسیرهای تهویه کولر را مسدود کند. اگر از آخرین تمیز کردن فیلتر فقط مدت کوتاهی گذشته است، آن را از دستگاه خارج کرده و با استفاده از مواد تمیزکننده مناسب و آب تمیز کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *